Prodej, nebo pronájem bytu? Co je vhodnější variant a jak na to?

Nastala situace, že jste se museli odstěhovat ze svého bytu a teď nevíte, jak dál? Prodat, nebo pronajímat? Co se v dnešní době více vyplatí?

Prodej bytu

Při prodeji bytu byste se měli držet základních kroků:

Stanovení ceny

Vyhledejte si podobné nemovitosti ve vašem okolí, a na základě toho můžete alespoň přibližně odhadnout tržní cenu. Nebo se obraťte na realitního makléře.

Příprava bytu

Před případnou prohlídkou je samozřejmě potřeba byt připravit, uklidit, vyčistit, popřípadě zvažte renovaci, která určitě tržní cenu pozvedne.

Fotografie a prezentace

Fotky bytu pořiďte na kvalitní foťák, použijte upravující filtr, ale ne moc, aby byt odpovídal skutečnosti. Vytvořte atraktivní prezentaci pro potenciální kupce, zahrnující podrobný popis a informace o vybavení a lokalitě.

Propagace

Využijte různé kanály pro propagaci vašeho bytu. Můžete využít online inzerce, sociální média, realitní agentury nebo oslovit známé a rodinu, kteří by mohli znát zájemce o byt.

Prohlídky

Uspořádejte prohlídky pro potenciální zájemce o byt. Buďte připraveni odpovídat na jejich otázky a předvést jim všechny důležité části bytu.

Vyjednávání a smlouva

Připravte se na to, že potencionální kupec bude chtít licitovat o slevě, proto raději zvolte vyšší tržní cenu, ze které můžete slevit. Po dosažení dohody je důležité připravit smlouvu, kterou projděte s právním odborníkem a která chrání vaše práva a zájmy.

Dokončení prodeje

Jakmile je smlouva podepsána, pracujte s kupujícím, jejich bankou a právníky na dokončení prodeje. To zahrnuje převod vlastnictví a převod finančních prostředků.

Proces prodej může být různý, proto je rozhodně doporučováno pro vystavování smluv se obrátit na odborníky.

Pronájem bytu

Pokud se rozhodnete byt pronajmout, měli byste pamatovat na několik základních kroků

Příprava bytu

Je potřeba zajistit, aby byl byt plně připraven k nájmu, aby všechno fungovalo, jak má, opravte případné poškození a byt vyčistěte.

Stanovení ceny nájmu

Opět se podívejte, za jakou cenu se pronajímají byty v podobném stavu ve vašem okolí. Popřípadě se poraďte s makléřem.

Inzerce

Vše záleží na propagaci vašeho bytu, opět nejlépe fungují sociální média. Je potřeba abyste do inzerátu uvedli všechny potřebné informace, které k bytu náleží.

Prohlídky

V případě prohlídky buďte vždy připraveni a mějte u sebe vypracovanou smlouvu o pronájmu, je možné, že se se zájemcem domluvíte hned na místě.

Výběr nájemce

Samozřejmě konečný nájemce záleží na vás. Můžete jej požádat o prokázání jeho finančních možností jako ujištění, že je schopný platit pravidelný měsíční nájem. Mějte ale na paměti, že musíte dodržovat zákony o diskriminaci a rovném zacházení.

Smlouva o nájmu

Po výběru nájemce připravte smlouvu o nájmu. Smlouva by měla obsahovat podrobnosti o nájemném, délce nájmu, podmínkách platby, povinnostech nájemce a pronajímatele a dalších důležitých aspektech nájmu. Doporučuje se poradit se s právním odborníkem, aby byla smlouva právně závazná a chránila vaše zájmy.

Odborné služby

Zvažte využití služeb realitního makléře nebo právníka, pokud si nejste jisti právními aspekty pronájmu. Mohou vám poskytnout potřebné informace a pomoci s procesem pronájmu.

Vstupní kontrola a záloha

Před předáním bytu novému nájemci proveďte kontrolu stavu bytu a sepište inventářový seznam. Požádejte nájemce o kauci, kterou mu vrátíte po ukončení nájmu, pokud nejsou žádné škody.

Správa nájmu

Během nájmu se postarejte o správu a údržbu bytu. Pravidelně komunikujte s nájemcem ohledně platby nájmu a případných potřebných oprav.

Je podle vás lepší byt prodat, nebo pronajímat?

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *