Příspěvek na bydlení: Nově bude dostupný pro více domácností. Jak si o něj požádat?

Vyřídit si příspěvek na bydlení, to dříve představovalo pro mnoho lidí složitý proces, vyplňování několika obsáhlých formulářů, a hlavně byla nutná návštěva úřadu práce. Přitom byl příspěvek nízký nebo na něj často rodiny ani nedosáhly. S rostoucí energetickou krizí a vlivem neustálého zdražování, ale konečně přišla změna. Nově by měl být tento příspěvek dostupný pro mnohem více domácností, a hlavně by žádost neměla zabrat tolik času. Co se všechno změnilo a jak o příspěvek žádat?

Na úřad už nemusíte

Dříve to bez návštěvy úřadu práce nešlo, nyní vám ale k tomu, abyste o příspěvek na bydlení mohli zažádat, bude stačit jen počítač a přístup k internetu. Všechny potřebné formuláře a také návod, jak zažádat o příspěvek najdete na webových stránkách Ministerstva Práce a sociálních věcí. Právě na webových stránkách ministerstva naleznete přímý odkaz na žádost o příspěvek, kterou stačí vyplnit.

I všechny potřebné doklady a potvrzení, které je zapotřebí k žádosti doložit, stačí nahrát nebo můžete vložit fotky. To je první změnou, která usnadňuje žádost o příspěvek na bydlení. Není potřeba ověřených potvrzení, faktury, nájemní smlouvy nebo doklady o výši příjmů, lze nyní jen jednoduše vyfotit třeba na mobilní telefon.

Vstup do systému se také zjednodušil, můžete se přihlásit přes datovou schránku nebo lze využít například bankovní identitu. Všechny údaje, které si pak může příslušný úřad zjistit sám, vyplňovat ani nemusíte, maminky na rodičovské nebo důchodci, tak své příjmy dokládat nemusejí vůbec.

Jaké dokumenty si k žádosti připravit

Samotná žádost je v podstatě dnes už hračka, díky zjednodušenému formuláři i možnosti přihlášení, se řada údajů předem vyplní, ale i nadále je nutné k žádost dodat řadu jiných dokumentů. Podle nich se pak dále posuzuje, zda má žadatel na dávku nárok, nebo nikoliv. Pokud pracujete, ať už se jedná o příjmy ze zaměstnání, podnikání nebo brigády, budete muset doložit výši příjmů. Jestliže s vámi v domácnosti žije dítě starší 15 ti let, budete potřebovat také potvrzení o studiu.

Dále jsou samozřejmě nutné doklady, které dokazují to, jaké máte náklady na bydlení, řadí se sem vodné a stočné, náklady na vytápění nebo potvrzení nákladů na energie. Ve většině případů se jedná o faktury nebo případně o doklad SIPO. A pokud je v domácnosti více osob starších 18 ti let, je pak ještě zapotřebí doložit jejich prohlášení s podpisem.

Na příspěvek na bydlení mají nárok jak vlastníci bytů, tak i ti, kteří žijí v družstevních bytech nebo nájemníci. V případě, že bydlíte v nájmu, je nutné doložit rovněž ofocenou nájemní smlouvu. Nyní už postačí pouhá fotografie nájemní smlouvy nebo můžete pořídit scan.

A co se ještě mění?

Je tedy jasné, že je dnes mnohem snazší žádost podat a opravdu není potřeba ani nikam chodit. Příspěvek na bydlení ale od října prochází i jinými změnami. Zejména se jedná o zvýšení normativních nákladů. Právě tyto náklady ovlivňují třeba výši příspěvku. A o co jde? Normativní náklady jsou v podstatě průměrné náklady, které se propočítávají na průměrný byt, přičemž se zohledňuje velikost domácnosti ale i obce, kde se byt nachází. Normativní náklady byly zvýšeny tak, aby mohly odpovídat tomu, jak rostou ceny energií. Zjednodušeně by se dalo říci, že na příspěvek dosáhne více rodin, a hlavně budou mít nárok na vyšší příspěvek.

Navíc už nebude nutné žádat o příspěvek na bydlení opakovaně každý rok, ale schvalován bude na dobu neurčitou. Výše příjmů nebo doklady potvrzující výši nákladů na bydlení nebude již nutné dokládat každé čtvrtletí, ale bude to stačit pouze pololetně. Také už se nebude muset žadatel trápit s rozepisováním jednotlivých položek nebo nebude potřeba dokládat pravidelné zúčtování u služeb, které se platí zálohově. O příspěvek na bydlení je takém možné požádat až tři měsíce zpětně.

Příspěvek na bydlení se v dnešní době jeví jako logická, a hlavně nutná pomoc mnoha rodinám, určitě o něj můžete zkusit zažádat také.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *