Co je to SIPO?

Co je SIPO? Službu od České pošty si můžete zřídit zdarma a využívat k placení

Víte, co znamená zkratka SIPO, jaké jsou jeho výhody i nevýhody a jak ho založit či naopak zrušit? informace ohledně všeho, co s touto službou České pošty souvisí, vám přinášíme v následujících řádcích.

Historie služby SIPO

SIPO vzniklo již v roce 1964 díky České poště a mělo sloužit k tomu, aby zjednodušilo administraci poštovních poukázek. Svůj název nezískalo SIPO náhodou, ale jako zkratka slov Sdružené Inkaso Plateb Obyvatelstva. V současné době je ale zkratkou slov Soustředěné Inkaso Plateb Obyvatelstva. Zkratka tedy stále zůstává stejná, ale její význam se za dobu její existence nepatrně proměnil. Protože zavedení této služby bylo praktické, stát podporoval její rozšíření a obyvatelům byla poskytována zdarma. Provozovatelem služby je stále Česká pošta.

Co vše lze sloužit do SIPA?

V rámci soustředěného inkasa můžete sloučit do jedné platby poplatky za nájem, elektřinu, plyn, vodu a také rozhlasové a televizní poplatky.

Zpoplatnění služby a její modernizace

Zpoplatnění služby bylo zavedeno až v roce 2003. To ale nijak nesnížilo její oblibu u českého obyvatelstva. Aby šlo SIPO s dobou, od roku 2005 je možné si výpis nechat posílat přímo do e-mailu a ne v papírové podobě do schránky. I to je ale zpoplatněno. Podrobný ceník je snadno dohledatelný na webových stránkách České pošty.

Jak si SIPO založit?

Založení SIPA můžete provést přímo na kterékoliv pobočce České pošty, a to zcela zdarma. S sebou si určitě nezapomeňte vzít občanský průkaz. Následně od zaměstnance pošty obdržíte osobní spojovací číslo, které bude sloužit jako váš identifikátor při provádění plateb přes SIPO. Následně toto spojovací číslo sdělíte všem poskytovatelům, za jejichž služby chcete platit právě soustředěným inkasem.

Výhody využívání služby SIPO

Proč se vám využívání SIPA vyplatí? Tou největší výhodou je jednoznačně propojení všech plateb do jedné.

Další výhody jsou následující:

  • Snadná dostupnost. SIPO si zařídíte na libovolné pobočce ČP.
  • Díky osobnímu spojovacímu číslu není nutné ohlašovat žádné změny bydliště a podobně, protože číslo je vázáno na jméno.
  • Každý měsíc obdržíte přehled plateb, tudíž máte přehled a potvrzení o tom, že všechny poplatky byly zaplaceny.

Nevýhody služby SIPO

Služba má samozřejmě i své nevýhody. Tou největší je to, že ne všechny společnosti mají smlouvu s Českou poštou a ne vždy tak můžete právě tento způsob úhrady využít. Dostupnost a to, zda daná společnost spolupracuje s ČP, zjistíte jednoduše na stránkách České pošty.

Jak zvýšit limit SIPO?

V případě, že platíte SIPO přímo ze svého bankovního účtu, lze případné limity plateb nastavit přímo v internetovém bankovnictví. V případě, že dojde k překročení limitu, který máte nastavený, přijde vám platební doklad SIPO, který můžete uhradit v hotovosti na poště či jednorázovým příkazem k úhradě z internetového bankovnictví či bankomatu.

Jak zrušit SIPO?

Nevyhovuje vám systém SIPO a chcete si tuto službu zrušit? Zrušit SIPO můžete hned několika způsoby. Tím prvním je podání žádosti o ukončení Smlouvy dohodou, druhým je podání výpovědi a třetí možností je odstoupení od Smlouvy přímo na pobočce. Žádost o zrušení SIPA můžete poslat také pomocí datové schránky. V případě, že své spojovací číslo nepoužíváte po dobu 3 let, dojde k jeho automatickému zrušení. Při rušení SIPA si ale dejte pozor, abyste si odvod plateb zajistili jiným způsobem.

SIPO je oblíbeným způsobem placení za služby, protože do jednoho inkasa si jednoduše můžete spojit poplatky za plyn, vodu, elektřinu a další. Sjednání je zcela zdarma a na pobočce celý proces zabere jen několik minut.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *