Práce na dohodu je výhodná pro studenty i důchodce

Práce na dohodu je skvělým nástrojem pro studenty a důchodce, jak si přivydělat peníze. Tyto dvě skupiny lidí totiž nemají dostatek časových možností, aby si mohly dovolit někde pracovat na plný úvazek, takže je pak brigáda na dohodu jednoduchým nástrojem k získání alespoň nějakého pravidelného příjmu. V čem však přesně spočívají benefity tohoto typu spolupráce se zaměstnavatelem? To si přiblížíme v následujících řádcích.

Limit pracovních hodin

Pokud pracujete na dohodu, nemůže se vám stát, že by vás zaměstnavatel zásoboval počtem hodin, které nejste schopni za týden odvést. Malý úvazek činí 25 hodin týdně. Ze zákona je pak dané, že každý člověk může za 24 hodin odvést maximálně 12 hodin práce. S trochou nadsázky se tedy dá říci, že si dokážete svůj týdenní příděl práce odvést během dvou dnů, takže zbytek týdne máte volno na své další aktivity. Z hlediska celého roku pak můžete na dohodu odpracovat pouze 300 hodin, což se dá při škole i v důchodu v pohodě zvládnout.

Jak se to s odvody a daněmi?

V tomto bodu se skrývá asi největší výhoda práce na dohodu. Pokud totiž váš měsíční výdělek u jednoho zaměstnavatele nepřesáhne hodnotu 10 000 Kč hrubého, nemusí se z vaší výplaty odvádět sociální a zdravotní pojištění. S daněmi se to pak má následovně. Stačí podepsat prohlášení k dani a zaměstnavatel už zaměstnanci strhne 15 % daň, jejíž základ bude ovšem ponížen o různé slevy (dítě, manželka, studentská sleva, atd.). V mnoha případech se tak stává, že daň vyjde nulová.

Výhodné pouze pro studenty a důchodce

Už na začátku tohoto článku jsme jasně zmínili, že práce na dohodu je výhodná zejména pro důchodce a studenty. Pokud by totiž běžný člověk v pracovním věku pracoval pouze na dohodu a k tomu neměl žádné stálé zaměstnání, musel by sociální a zdravotní pojištění odvádět v každém případě. Pokud by tedy jeho příjmy nepřesáhly hodnotu 10 000 Kč, musel by se na příslušných úřadech přihlásit jako samoplátce. To by pak samozřejmě už tak výhodné nebylo. Nicméně studenti a důchodci mohou tímto způsobem vydělávat peníze navíc opravdu efektivně.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay