Pozor na změny v hypotékách od 1.12.

Datum 1. 12. 2016 bylo v souvislosti s úvěrovými produkty poměrně zlomové, jelikož začaly platit zcela nové zákonné úpravy. Ty se dotkly jak klasických půjček, tak i hypoték. Podívejme se společně na to, jaké změny vás čekají.

Prověření klientů bude důkladnější

V souvislosti s novou zákonnou úpravou je třeba počítat hlavně s tím, že vaše žádost může být prověřována mnohem více, než tomu bylo v minulosti. Poskytovatel hypotéky bude mít povinnost ověřit, zda jeho klient je skutečně schopen peníze splácet. Pokud se zjistí, že tomu tak nebylo, pozbývá smlouva o úvěru platnosti. Klient sice bude muset peníze vrátit, ale v takovém termínu, který bude vyhovovat jemu a aby bylo dané splácení plně v jeho možnostech.

Konec poplatků za předčasná splacení

Další změna je pro vás jako pro klienty cekem pozitivní. A to z toho důvodu, že se týká poplatků za předčasné splacení. Ty byly do prosince roku 2016 poměrně klasickým standardem. Od prvního daného měsíce však došlo k tomu, že je banky účtovat nemohou. Zde však musíme být konkrétnější a uvést, že určité náklady jim hradit můžete. Jednat se ale bude jenom o účelně vynaložené náklady, které banka v souvislosti s předčasným splacením skutečně bude mít a bude schopna je prokázat. Budou ale i situace, kdy předčasné splacení bude skutečně zdarma. A to v situacích, jako je:

  • Dlouhodobá nemoc dlužníka
  • Invalidita dlužníka
  • Těžká životní situace dlužníka

Dále je třeba dodat, že zcela bez sankcí může být i částečné splacení hypotéky. V tomto případě mluvíme o tom, že tak může být uhrazeno až 25 procent, a to každý rok.

Eliminace i dalších nadměrných poplatků

Klienti banky by měl být díky této novele chránění i před dalšími poplatky. A to těmi, které souvisí se samotným vyřízením. Banky by měly dávat klientům přehled o skutečných nákladech, který mohou klienti předložit i konkurenčním ústavům, a to ve chvíli, kdy je v jejich zájmu získat výhodnější nabídku.

Comments are closed.