POZOR – úroky v roce 2019 porostou u hypoték i spořících účtů

Letošní rok se opět neobejde bez navýšení. V případě spořících účtů se asi nikdo z nás zlobit nebude, i když růst rozhodně nečekejte nijak zásadní. V podstatě si jej většina z vás ani pořádně nevšimne. Hypotéky se růstu (bohužel pro nás) také nevyhnou, jak slibují odborníci. A nutno podotknout, že tady bude nárůst už daleko citelnější.

Levné hypotéky hlásají konec?

Podle Martina Nováka z Broker Consulting se dá předpokládat nárůst sazeb hypoték, protože již dnes jsou sazby vyšší než tři procenta u pětiletých fixací naprostým standardem. Rok 2019 by měl s sebou přinést očekávané zvyšování úrokových sazeb ČNB minimálně o 0,75 bodu, což znamená 2,5 %. Podobným způsobem by mělo dojít ke zvýšení i u hypotečních úvěrů.

Díky tomuto nárůstu a také stále se zhoršujícím podmínkám pro běžné občany se stává hypotéka poměrně nedosažitelným cílem, který je ještě těžší splácet. Jaké dopady to v praxi opravdu bude mít ukáže až čas.

Spořící účty nečeká žádné dramatické navyšování

V případě běžných bankovních domů se žádné velké pokroky rozhodně očekávat nedají. Úroky sice porostou, ale rozhodně si z toho, lidově řečeno, „nikdo na zadek nesedne“. Výraznějšího zvýšení se mohou lidé dočkat spíše v nových nebo privátních bankách.

Všeobecně ale banky v letošním roce nemají žádný pádný důvod k navyšování, protože stále disponují přebytkem peněz, díky kterému není nutné navyšovat vkladové sazby stejným tempem, jakým navyšuje ČNB své sazby.

Lépe si povedou konzervativní investoři

Po mnoha letech se dočkají jisté úlevy právě konzervativní investoři, kteří své peníze vložili do dluhopisových fondů. Vyšší výnosy dluhopisů pomohou nejednomu člověku do kladných čísel. Dynamičtější investice naopak zažívají složitější období, kdy se na trhu objevuje nezanedbatelné množství rizik. Proto se investoři začali částečně stahovat z akcií.