Nemovitosti

Jak jsou na tom aktuální ceny nemovitostí a hypoteční sazby?

Ceny nemovitostí za posledních několik let neustále kolísají, nicméně nyní to vypadá, že se dostaly na vrchol. Důkazem toho je samozřejmě realitní trh. Pokud se ptáte proč tomu tak je, jste na správné adrese. V následujících řádcích se pokusíme soustředit na příčiny této skutečnosti a také na to, jak je to aktuálně s hypotečními sazbami. Ty samozřejmě v důsledku pohybu cen nemovitostí také nemohou zůstat ve stejné podobě. Jaké jsou tedy příčiny vzrůstu cen nemovitostí, jaký je trend a co samotná konkrétní úroková sazba?

Nemovitosti
Nemovitosti

Ekonomika prostě roste

Jednou z hlavních příčin růstu cen nemovitostí je pochopitelně vzrůstající ekonomika. Vždyť aktuálně je úroveň obyvatel na velmi vysoké úrovni a nepředpokládá se, že by ekonomika měla stagnovat. Tím se samozřejmě zvětšuje i kupní síla lidí, a tak jdou logicky nahoru ceny nemovitostí. V mnohých velkoměstech také chybí dostatek bytů, což logicky pomáhá ceně stávajících objektů a pozemků k tomu, aby vzrůstala nahoru. Tuto skutečnost dokladují mnohé zdroje a výjimkou není ani nemovitostní fond Realita.

Jaký je výhled?

Aktuálně to nevypadá, že by ceny nemovitostí měly jít nějakým skokovým tempem směrem dolů. Klesat začnou až v momentu, kdy přijde recese a změní se i trh práce. Snahu developerů začít s mnohými projekty sice nelze podceňovat, nicméně poptávka je obrovská a nabídka se jí aktuálně v nejbližších měsících nejspíše nevyrovná.

Hypotéky budou dražší

V každém případě. Lidé jsou doslova namlsaní tím, že ještě před nějakým rokem se hypoteční sazby pohybovaly okolo 2 %. Aktuálně přesáhly 3 % a začínají se blížit hranici 3,5 %, což už je vcelku solidní rozdíl. Přesto je zapotřebí poznačit, že hypotéky byly nedávno na historickém minimu! Hovoří o tom i mnozí brokeři. Ostatně srovnání online brokerů můžete řešit sami a najdete ty, kteří vám to potvrdí.