Povinné ručení – co pojišťovna nahradí

Máte automobil, nebo jiný motorový dopravní prostředek? Pokud ano, je dobré vědět, že máte povinnost uzavřít na něho pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tedy povinné ručení. Mnoho lidí však stále nemá úplně jasno, k čemu tato pojistka je. A tak se podívejme, co pojišťovna nehradí.

Škody na vlastním voze

Když způsobíte svou vinou nehodu, obvykle vznikne škoda. A to jak na vašem voze, tak i u ostatních účastníků nehody. A právě jim jsou škody hrazeny z vašeho povinného ručení. A o jaké druhy škod se může jednat? Jde o:

  • Škody na majetku
  • Škody na zdraví
  • Ušlý zisk a bolestné

A co s vaším rozbitým vozem? Na něho se povinné ručení nevztahuje. Škody na něm pojišťovna nehradí. Tedy pokud nemáte pojistku jinou, která je označována jako havarijní pojištění, vztahující se na váš vůz.

Škody nad sjednané limity

Pokud si sjednáváte povinné ručení, je kromě jiného dobré hledět i na limity plnění. Ty mají pro lepší ochranu zákonná minima. U velkých škoda ale mohou být i ty překročeny. A co to znamená v praxi? Stav, kdy pojišťovna už dále danou škodu nenahradí a je třeba zbytek doplatit z vlastní kapsy. A jelikož u nejnižších limitů mluvíme o desítkách milionů korun, je celkem pochopitelné, že škoda větší rozhodně nebude nijak malá. Proto se vyplatí pojistku vybírat a sjednávat obezřetně, jelikož cenový rozdíl není zase až tak velký.

Odtahové, ale i jiné služby

Potřebujete svůj vůz odtáhnout do servisu, protože je nepojízdný? Počítejte s tím, že když máte základní a obyčejné povinné ručení, musíte si daný odtah zaplatit sami. Ani toto pojišťovna nehradí. Pokud byste chtěli mít danou možnost proplacenu, je řešením buď dražší pojistka, kde je tato služba součástí, nebo je vhodné mít zaplaceny, nebo jinak využívat různé asistenční služby, které na dané situace myslí. Dnes už nemusí být ani nijak výrazně drahé. Naopak.