Ztratili jste klíče? Pojištění proti vykradení bytu vám může být zbytečné

Různé pojistky jsou celkem běžnou součástí našich životů. Možností, jaké si sjednat, je řada. Mezi poměrně oblíbené patří pojištění domácnosti, které myslí i na situace, kdy by vám byl byt nebo dům vykraden. Pojišťovny však mají ve svých podmínkách i řadu výjimek. A jedna může souviset s tím, že ztratíte své klíče.

Ztrátu klíčů je třeba ihned řešit

Pokud zjistíte, že ztratíte klíče, je třeba danou situaci ihned řešit. Mnoho lidí dělá tu chybu, že počká několik dní, zda se klíče nenajdou. To ale není úplně správné, jelikož v takovém případě může dojít k situaci, že byt nebo dům bude během těchto dní vykradený. A to je případ, kdy může pojišťovna odmítnout plnění. To z důvodu, že došlo ke krádeži vlastní nezodpovědností. Pokud totiž ke ztrátě klíčům dojde, mělo by dojít ihned k tomu, že se vymění zámková vložka.

Pozor i na nezodpovědnou ztrátu

Jsou ale i situace, kdy osoba klíče ztratí kvůli vlastní nezodpovědnosti. I to může být ze strany pojišťovny důvodem k tomu, že odmítne plnění. Pokud vás zajímá konkrétní příklad, lze jich najít hned několik. Mezi hlavní patří:

  • Ztráta pod vlivem alkoholu
  • Volné položení klíčů na dostupná místa
  • Zapomenutí klíčů

Pokud se jich někdo jiný zmocní, a následně dojde k vykradení bytu, může to být důvod, proč je pojistka proti vykradení, tedy pojištění domácnosti také k ničemu.

Krádež není jak prokázat

Pokud jsou použity při vykradení ztracené klíče, dojde k tomu, že se pachatel do bytu nebo domu dostane bez poškození zámků. A tak se může objevit i riziko, že neprokážete, že k vloupání skutečně došlo. Pokud se nenajdou svědci, nebo třeba ani kamerové záznamy, může vše na první pohled vypadat i jako očistný podvod, i když realita je skutečně někde jinde. I na danou situaci je dobré dát velký pozor, jelikož nemusí být nijak ojedinělý. Zvláště, pokud policie nebude příliš vyšetřovat.