Podpora v nezaměstnanosti v roku 2017

Výše podpor od státu se neustále mění a tak je třeba být v obraze a mít jasno v tom, na kolik a za jakých podmínek můžete mít nárok. Pokud je to podpora v nezaměstnanosti v roku 2017, potom je třeba říci, že s ohledem na zákonný nárok je třeba splňovat jednu podmínku. A tou je nutnost během jednoho roku platit sociální pojištění. A to nejenom s ohledem na klasické zaměstnání, ale i s ohledem na další možné formy, jako je:

  • Dohoda o provedení práce
  • Dohoda o pracovní činnosti
  • Podnikání

Jak velká je podpora v nezaměstnanosti v roku 2017?

Kdo na podporu může dosáhnout, to již víme. Podívejme se také na to, kolik lze získat. Její maximální výše je omezena na sumu 15 660 Kč měsíčně. Více jednoduše dostat nelze. Konkrétní výše podpory se přesně vypočítává z vašeho platu. A to jak vašeho zaměstnaneckého, tak se může vypočítávat třeba i z podnikatelské mzdy, stejně jako třeba z rodičovského příspěvku.

Pokud se podíváme konkrétně, tak podpora v nezaměstnanosti v roku 2017 činí u klasických zaměstnanců 65 procent. A to první dva měsíce. Poté podpora klesá. Důležité je také podotknout, že když výpověď podáte sami, bez vážného důvodu, čeká vás výše podpory menší. Konkrétně se jedná o sumu 45 procent z vašeho původního platu. Jde-li o podnikatelskou aktivitu, získáváte první dva měsíce také 65 procent z vašich příjmů. Poté opět dochází k tomu, že podpora klesá. Další 2 měsíce je to 50 procent a poslední doba je 45 procent. Níže dnes podpora neklesne. Jde-li o rodičovskou, potom máte nárok na její 0,15 násobek.

Jak dlouho můžete podporu brát?

I toto zákon jasně stanoví. Pokud jste mladší padesáti let, tak maximálně 5 měsíců. Pokud je vám mezi 50 – 55 roky, je délka podpory stanovena až na 8 měsíců. Pokud přesahujete tuto hranici, může být podpora v nezaměstnanosti v roku 2017 vyplácena až po dobu jedenácti měsíců za sebou.