Na co si Češi půjčují v období Vánoc? A proč je to nebezpečné?

Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, ale každý (dospělý) člověk ví, že ve skutečnosti bývá období před vánočními svátky dobou shonu a stresu. Představa o nádherně vyzdobeném bytě a stromečku, pod kterým leží spousta úžasných dárků, pak vede některé lidi k tomu, že si před Vánoci pořídí na sváteční výdaje půjčku. Ta může ale přinést více škody než užitku.

Dárky, na které si půjčujeme

Reklamy všude okolo nás před Vánoci lákají slevami a prezentují svátky jako období, kdy musíme každého bohatě obdarovat. Bohužel ne každému přistane na účtu pravidelně výplata, která dokáže vánoční radovánky a dárky dostatečně pokrýt. Základní řešení tohoto problému jsou dvě – pomalu po celý rok na Vánoce šetřit, nebo se uskrovnit. Mnoho lidí ale volí další alternativu v podobě půjčky. Nejčastěji si lidé půjčují na spotřební elektroniku (telefony, notebooky, televize). Velké množství půjček však pokrývá i nákup hraček či bílého elektra.

Místo půjčování si od klasických bankovních institucí dnes lidé mnohem více volí nebankovní půjčky. Na těch obecně není nic špatného, ale nesprávné zvážení půjčky předem vás může přijít velmi draho.

Nakupujte pouze to, co vám bude dlouho sloužit

Půjčované částky před Vánoci nebývají příliš vysoké a málokdy přesáhnou 30 tisíc korun. Průměrně Čechům stačí si před Vánoc půjčit kolem 10 tisíc na pokrytí potřebných nákladů. Spotřebitelský úvěr umožňuje si půjčit peníze bez dokládání účelu půjčky a můžete ho tak utratit za cokoliv chcete.

Pokud ale nakoupíte módní elekroniku nebo hračky, které váš potomek rozbije během pár měsíců, dobře si půjčku rozmyslete. Může se stát, že budete nakoupené věci splácet mnohem déle, než po jakou dobu vám budou sloužit. A zásah do pravidelného příjmu každý měsíc může být hodně bolestivý, zejména pokud se objeví náhlé výdaje jako oprava pračky nebo nemoc domácího mazlíčka.

Nejohroženější skupiny

Půjčovat si na Vánoce mají tendenci především mladší ročníky. Nejvíce ohroženou skupinou jsou mladé matky samoživitelky. Ty chtějí udělat ratolestem co největší radost pod stromečkem, ale poté mohou následovat mnohem delší a horší strasti. Nemalá část z lidí, kteří si na Vánoční útraty půjčují, skončí dokonce až v exekučním řízení. Rychlé online půjčky bez dlouhého vyřizování jsou velmi lákavé. Před tím, než po nich skočíte, si však udělejte dobrý přehled o vlastním rozpočtu a nejlépe se poraďte s finančním odborníkem.