MLM neboli multi-level marketing: Můžete tímto uživit a jaké představuje výhody a nevýhody?

Kdo by dnes zkratku MLM neznal. Většina lidí se ale mylně myslí, že jde jen o klasickou pyramidu, letadlo, a tedy o podvod na lidi, kvůli čemuž více proděláte, než vyděláte. Pokud přemýšlíte o nové práci a hledáte převážně na internetu, s něčím podobným jste se jistě setkali. Ovšem klasická pyramida rozhodně není MLM – a v tom je třeba si udělat jasno. Jak to celé funguje a má cenu do toho jít?

Co je MLM?

Multi-level marketing nebo také síťový marketing je formou podnikání. A do tohoto podnikání se skutečně může pustit každý, i když rozhodně ne každý uspěje. A tak to prostě je. I když se necháte zlákat na vidinu skvělých výsledků a výdělků, které přijdou s minimem vynaloženého úsilí, nemusí tomu tak být u všech. Ale postupně.

MLM je formou byznysu, který se rozšířil po celém světě a princip je velmi jednoduchý. Pochopit to celé můžete za chvíli, a buď se rozhodnete do toho jít, nebo ne. Každý na to nemusí mít předpoklady, ale často právě nedostatek informací nebo prvotní strach odežene nováčky od šance to alespoň vyzkoušet. Každý z nás nakupuje, a to denně. Zboží, které se vyrobí za pár korun, si nakonec koncový zákazník kupuje i za několik stokorun. A každému to přijde normální.

Není na tom nic divného, když si vezmeme, že produkt musí někdo vyrobit, někdo ho musí někam přivézt, musí jej skladovat a pak zase převézt, aby jej nakonec mohly obchody prodávat. Právě tohoto procesu je každý produkt v síťovém marketingu ušetřen, a tak se značná část nejrůznějších produktů dá pořídit mnohem levněji.

A o tom je MLM – výrobce nebo distributor hledá někoho, kdo mu bude produkty prodávat přímo. Zboží se tak přímo dostane k zákazníkům, a to prostřednictvím prodejců, kteří si budují zase svůj tým. Každý z toho něco má, a jsou to právě finanční odměny, které lákají zase nové prodejce, aby do toho šli a šířili povědomí o své práci dál mezi lidi. Tím se buduje úspěšná a fungující síť.

Do MLM byste neměli investovat, stačí si to vyzkoušet

Jenže veřejnost je opatrná, tedy většinou. A potencionální další prodejci se bojí, že se mohou namočit do něčeho, jako je pyramida, tedy do podvodného koloběhu, kde jde spíše o to si zboží nejprve odkoupit a až pak ho prodávat dál. Zatímco pyramida znamená prodej často nefunkčního a nekvalitního zboží, firmy, které se zaměřují na síťový marketing, mají již své dobré jméno dávno vybudované. Jde o produkty známé a ověřené, a tyto firmy mají ročně miliardové obraty.

Není tedy nutné nic zpočátku investovat, stačí si třeba jen zboží vyzkoušet a pak se rozhodnout, zda se byznysem chcete zabývat, či nikoliv. Poctivým firmám, které využívají síťový prodej, jde o dobré jméno a nesnaží se podvádět. Jakákoliv nabídka na podobný prodej, která je podmíněna nákupem základního balíčku nebo nutností měsíčního odebírání zboží, by vás ale měla varovat. Od toho raději ruce pryč.

Výhody a nevýhody MLM

Dá se s jistotou říci, že tato forma byznysu je vhodná pro každého, ale určitě ne každý na tom opravdu zbohatne nebo se dokáže uživit. Pro mnohé je to jen forma přivýdělku třeba na mateřské dovolené nebo při studiu, někdy do toho lidé ale jdou jen pro to, aby se dostali ke kvalitním produktům za velkoobchodní cenu. Ano, a o tom to je.

Pokud se rozhodnete MLM vyzkoušet, nemusíte produkty dále prodávat, můžete je kupovat jen pro sebe, ale za značně nižší cenu pro členy. Právě poté, co se rozhodnete hledat si své vlastní zákazníky, budete zboží prodávat dráž – a provize pak bude vaše. A tak se díky MLM vydělává. A dají se mnohdy vydělat skutečně velké peníze a ani nemusíte mít pod sebou desítky lidí.

To patří mezi výhody, ověřené výrobky budete prodávat nebo firmě budete hledat nové členy, kteří se prodejem začnou zabývat. Vy budete mít vždy provizi. Pracovat se pak dá kdykoliv a odkudkoliv, záleží jen čistě na vás. Ovšem pozor, i MLM má své nevýhody. Ne každý se jako prodejce chytne, ne každý má na to oslovovat nové lidi, a tak většina pokusů bohužel zpočátku končí neúspěchem. A to i proto, že lidé očekávají okamžité výsledky a velké výplaty.

Pozici v MLM byznysu si ale člověk buduje postupně a jde to pomalu. S tím je třeba počítat.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *