barevný tisk

Jak vybrat správný plotr, který vám bude sloužit řadu let?

Plotr neboli velkoformátovou tiskárnu nekupujete každý den, proto můžete být při jeho pořizování trošku ztracení. Abyste se mohli správně rozhodnout, sepsali jsme pro vás nejdůležitější faktory, které při jeho výběru zvážit. 

Ujasněte si, jaký plotr chcete 

Sháníte tiskový plotr nebo vyřezávací plotr? To se někdy totiž plete. Tiskový plotr je prostě klasická velkoformátová tiskárna. Naproti tomu vyřezávací plotr používá nůž a hodí se třeba pro přípravu šablon pro nápisy a bannery.

Využijete ho hlavně v polygrafickém, stavebním nebo strojírenském průmyslu. Pokud potřebujete obě funkce, nezoufejte, určitě nemusíte kupovat dva stroje. Některé plotry jsou totiž zároveň tiskové i vyřezávací. 

Tiskové plotry pak můžeme stejně jako jiné tiskárny rozdělit na laserové a inkoustové

  • Laserové tiskárny jsou nejčastěji využívané v technických odvětvích. 
  • Pak tu jsou tiskárny využívající UV technologii s inkousty na různých bázích. 
  • Dále tiskárny využívající solventní, ekosolventní nebo latexové inkousty. 
  • A nakonec tiskárny s ekologickými inkousty na vodní bázi (dye based nebo pigment based), které se nejčastěji označují právě názvem „plotr“. 

Kvalita tisku 

Čím větší kvalitu tisku chcete, tím větší rozlišení potřebujete. Rozlišení tisku se měří v DPI (dots per inch) a udává, jak detailní a ostrý bude výsledný tisk. Pokud například potřebujete tisknout grafiku s detaily a jemnými přechody barev, vyberte plotr s vysokým DPI

Důležité je také kolik tiskových barev plotr využívá. Každá barva navíc je určitě plus

Zvažte ale i nákladovost tisku. Tedy především cenu inkoustových náplní, životnost tiskové hlavy a množství inkoustu, který se používá pro čistící cykly (čímž se „vyplýtvá“).  

Velikost 

Vybírejte také podle toho, jak velké rozměry potřebujete tisknout. Většina plotrů tiskne v rozměrech až A0. Myslete ale i na rozměry plotru jako takového. Máte pro něj dostatek prostoru? Je potřeba aby kolem něj bylo volné místo pro manipulaci při výměně tiskových rolí a barev. 

Efektivita 

Zvažte, jak rychle plotr tiskne (a jak je kvalitní tisk v nejrychlejším režimu); kolik inkoustu spotřebuje; kolik času mu zabere, než vůbec začne tisknout, jak těžké je do něj shánět papír a barvy nebo jaká je jeho poruchovost

Mimo to by vás mělo zajímat, jak se s plotrem manipuluje. Jak dlouho trvá založit tiskovou roli, kolik času strávíte ořezáváním tisků nebo jejich rovnáním. Podle toho můžete zvážit, jestli si nepořídíte tiskový plotr s ořezem nebo s horním výstupním zásobníkem

Všechny tyto faktory ovlivňují, jak moc je plotr efektivní a zda se vám s ním bude dobře pracovat. 

Software a práce s tiskovými daty 

Zjistěte si, zda software plotru není zastaralý a jak probíhá zasílání dat do tisku, tedy především jak dlouho trvá. To poslední, co potřebujete, je trávit zbytečné minuty zadáváním dat k tisku, z toho by si vaši zaměstnanci za chvíli rvali vlasy na hlavě. 

Cena 

Důležitý faktor, který určitě nemůžete opominout, je cena. Nezapomeňte do ní ale promítnout i provozní a tiskové náklady, jako jsme zmiňovali výše. Plotry nejsou zrovna levná záležitost, proto si dobře rozmyslete, kolik do něj chcete investovat a najděte ideální řešení mezi vašimi požadavky a cenou.  

Servis a podpora 

V neposlední řadě nejde opomenout ani dostupnost servisu a podpory daného výrobce plotru. Zajistěte si, že v případě jakýchkoliv problémů vám bude k dispozici rychlá rada, oprava i údržba, ať nemusíte kvůli poruše odsouvat termíny, nebo dokonce zakázku vůbec neodevzdat. 

Poraďte se s oborníky 

Pokud vám naše rady nepomohly nebo si chcete být opravdu jistí, že vyberete správně, obraťte se raději na odborníky, se kterými koupi vhodného plotru zkonzultujete. Prodejci plotrů obvykle mají pochopení a jsou ochotní s vámi projít různá řešení, dokud nenajdete takové, které by vám vyhovovalo. Vzhledem k nákladovosti této koupě, raději vše dopředu pečlivě promyslete, než abyste plotr za dva roky museli vyměnit. 

Zdroj obrázku: gettyimages

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *