Chcete koupit byt? Na co si dát pozor a jak vhodnou nemovitost vybrat?

Ať už se rozhodnete kupovat byt nebo dům, jde bezesporu a velkou životní událost. Většina z nás totiž nemovitost kupuje jen jednou v životě, a tak bere nový domov skutečně vážně, obvykle ve svém vlastním bytě či domě také hodláme strávit celý život nebo jeho větší část. I z těchto důvodů je skutečně důležité dát si velký pozor na to, jakou nemovitost vyberete. S pořízením nemovitosti vám samozřejmě může kompletně pomoci realitní kancelář. I přesto byste měli mít jasnou vizi.

Velikost, cena ale i vhodné místo pro život

Cena a velikost jsou tím nejdůležitějším. Jako první je zapotřebí uvědomit si, kolik peněz můžeme do nemovitosti investovat, od ceny se pak odvíjí obvykle i to ostatní. Velikost nemovitosti je ale rovněž důležitá. Početnější rodina bude potřebovat více oddělených pokojů, rodina s dětmi navíc ocení balkón či terasu, popřípadě i zahrádku. Pokud ale bude žít člověk sám nebo jen v páru, opět se nároky na prostor mohou lišit.

Velkou roli pak hraje i lokalita, navíc daná lokalita může hodně ovlivnit i to, za jakou cenu nemovitost pořídíte. Velký byt pak můžete mít na mnohých místech za stejnou cenu, za jakou byste pořídili ve větším městě byt jednopokojový či pouhou garsonku. Tedy i o těchto věcech je třeba popřemýšlet.

Jak budete koupi nemovitosti financovat?

Ještě, než začnete vůbec přemýšlet nad tím, jakou nemovitost a kde pořídíte, zvažte možnosti financování. Do nemovitosti je také nutné zpočátku obvykle něco investovat, náklady na rekonstrukci, malování nebo koupi vybavení vždy počítejte k celkové ceně nemovitosti, samozřejmě dle jejího stavu, ve kterém se nachází. Každý zájemce o koupi nemovitosti by se měl odrážet právě od toho, kolik peněz může postrádat, nejsou-li peníze v hotovosti, je třeba zjistit si, v jaké výši dostanete úvěr.

Úvěr může být hypoteční, úvěr ze stavebního spoření, překlenovací úvěr, spotřebitelský neúčelový úvěr nebo úvěr od stavební spořitelny. Každý úvěr má jiné podmínky pro schválení, takže je třeba se řádně informovat již předem, pak máte možnost si vybrat tu nejvýhodnější variantu právě pro vás. Nejjednodušší možností je samozřejmě nákup nemovitosti v hotovosti, ale celkovou částku má k dispozici bohužel málokdo.

A jak nejlepší nemovitost najít?

Máte vyřešenou otázku financování a rovněž jasnou představu o tom, jak by mělo vaše budoucí bydlení vypadat? Pak můžete začít hledat a poohlížet se po konkrétních nabídkách. Mnoho lidí se nežene rovnou do realitních kanceláří, ale hledá na vlastní pěst. Což samozřejmě není od věci, ovšem spousta starostí zbude jen a jen na vás. Pokud už nechcete využít naplno služeb realitního makléře, můžete se na jeho služby obrátit až ve chvíli, kdy budete potřebovat pomoci s tím asi nejdůležitějším. To znamená se smlouvami nebo s advokátní úschovou.

Nemovitost můžete hledat na internetu, za pomoci inzerátu, můžete sledovat realitní servery nebo se zeptat známých. Ojedinělé nejsou ani případy, kdy lidé s poptávkou vylepují letáčky nebo je ve zvolené lokalitě, kde by rádi nemovitost koupili, hází do schránek na poštu. Vždycky se může někdo chytnout a může se vám ozvat. Jestliže oslovíte realitního makléře, stačí mu pak jen sdělit konkrétní požadavky, on bude všechny adekvátní nabídky hlídat za vás a pozve vás pak jen na prohlídku bytu.

Nekupujte zajíce v pytli

Osobní prohlídka bytu je pak nezbytná. Nebojte se toho a na místě si klidně vyzkoušejte vše, co vás zajímá, ověřte si, zda v koupelně fungují vodovodní baterie, zkontrolujte okna, podlahy a zaměřte se na veškeré detaily. Samozřejmě, že všechno pouhým okem nezjistíte, ale co půjde, to zkuste. Určitě si připravte i své vlastní otázky a dejte si na čas. Nemusíte kupovat hned první nemovitost, která se nabízí, tedy pokud vás úplně netlačí čas. Kromě prohlídky bytu je dobré si zajistit také na katastru nemovitostí aktuální výpis z listu vlastnictví.

Díky tomu si ověříte, že není nemovitost nikterak zatížena například exekucemi, věcným břemenem nebo zástavním právem.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *