Jak šel čas s Facebookem? Aneb vývoj rok za rokem

Kdo by neznal legendární síť Facebook (Meta), která byla jakýmsi průlomem na poli sociálních médií. Drtivá většina lidí na celém světě má FB založen, dokonce i malé děti. Jak šel čas s jeho vývojem? Facebook byl založen Markem Zuckerbergem a jeho spolužáky ze Harvardu v únoru 2004.

2004

Mark Zuckerberg spolu s Andrewem McCollumem, Eduardem Saverinem, Dustinem Moskovitzem a Chrisem Hughesem založili Facebook na univerzitě Harvard. Původně byl zamýšlen jako sociální síť pouze pro studenty Harvardu. Kdyby si tak pánové dovedli představit, jakou globální senzaci tímto způsobí.

2005

Facebook se rozšířil na další univerzity a postupně na střední školy. Začal se stávat populárním mezi mladými lidmi.

2006

Facebook umožnil registraci pro všechny uživatele starší 13 let s e-mailovou adresou. Také zahájil zveřejňování novinek na profilu uživatelů.

2007

Facebook uvedl na trh aplikaci „Pages“, což byla první verze stránek určených pro firmy, značky a celebrity.

2008

Facebook začal nabízet možnost „Líbí se mi“ (Like) a zavádět další interakční prvky.

2010

Facebook získal velkou pozornost, když poprvé překonal 500 milionů registrovaných uživatelů. Také zahájil „Open Graph“ platformu pro propojení webových stránek a aplikací s Facebookem.

2012

Facebook provedl veřejnou nabídku akcií (IPO) a stal se veřejně obchodovatelnou společností na burze NASDAQ. IPO bylo jedním z největších v historii.

2014

Facebook koupil aplikaci Instagram, což mu umožnilo expandovat do oblasti vizuálního sdílení fotografií.

2015

Facebook získal WhatsApp, populární aplikaci pro posílání zpráv.

2016

Facebook zahájil živé vysílání a videoobsah se stal stále důležitější součástí platformy.

2018

Facebook čelil skandálu ohledně nesprávného zacházení s osobními údaji uživatelů, což vedlo k řadě problémů a změn v oblasti ochrany soukromí.

2021

Společnost Facebook oznámila svůj záměr přejmenovat se na Meta, aby se zaměřila více na virtuální realitu a metaversum.

2023

Počet uživatelů Facebooku se vyšvihl na rekordní počet 2,9 miliardy.

Tato historie je pouze základním přehledem. Během své existence Facebook prošel mnoha změnami, inovacemi a kontroverzemi, které ovlivnily způsob, jakým lidé komunikují a sdílejí obsah na internetu.

Zajímavá fakta o Facebooku

  1. Původní název Facebooku byl „The Facebook“, ale později bylo slovo „The“ odstraněno a zůstal pouze „Facebook“.
  2. Modrá barva byla zvolena pro design Facebooku kvůli vadě zraku zakladatele Marka Zuckerberga, který má červeno-zelený daltonismus. Modrá barva byla jednou z mála, kterou vidí nejjasněji.
  3. Původně mělo „Líbí se mi“ tlačítko být „Awesome“ (úžasné), „Interesting“ (zajímavé) nebo „Star“ (hvězda). Nakonec bylo zvoleno „Like“, což se stalo jedním z charakteristických rysů Facebooku.
  4. Před založením Facebooku Mark Zuckerberg vytvořil web „Facemash“, na kterém uživatelé mohli porovnávat fotografie studentek. Tento web byl brzy zrušen kvůli kontroverzím.
  5. Facebook překonal 1 miliardu aktivních uživatelů v říjnu 2012 a v současnosti má více než 2,9 miliardy uživatelů po celém světě.
  6. Facebook oslavuje „Den přátelství“ (Friendship Day) 4. února. Tento den byl zvolen jako vzpomínka na den, kdy byly vytvořeny první „Přátelství“ na Facebooku.
  7. První verze Facebooku byla vytvořena pomocí jazyků jako PHP, HTML a JavaScript. Mark Zuckerberg napsal původní kód sám.
  8. Astronaut Chris Hadfield použil Facebook k tomu, aby pravidelně sdílel fotografie a zprávy během svého pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v roce 2013.
  9. Původně neexistovala možnost „Líbí se mi“ v podobě emoji s palcem nahoru. Tato ikona byla přidána později.
  10. Rekordmanem v nejdelším stráveném čase na Facebooku byl muž, který strávil na platformě 48 hodin nepřetržitě.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *