Splátky

Nerovnoměrnost splácení úroků u hypotéky

Banky vám u hypotéky na začátku strhávají mnohem větší úroky, než na konci, aby z vás vytřískaly co nejvíce, než se třeba rozhodnete refinancovat a utéct k jiné bance – také jste se s tímto názorem už setkali? Já už několikrát a jednou dokonce od hypoteční specialistky v bance. Asi nedávala v matematice pozor.

Jak je to ve skutečnosti

Na začátku je potřeba říct, že skutečně co se týče absolutní částky, na začátku jde ze splátky opravdu na úroky více, než na konci. Není to ale tím, že by nás ty zlé banky chtěly stáhnout z kůže. Představme si to na příkladu – půjčíte si 3 000 000 Kč s úrokem 5 %. Úrok tedy za rok činí 150 000 Kč, za měsíc je to 12 500 Kč. První měsíc tedy z vaší splátky půjde 12 500 Kč na zaplacení úroků a zbytek na zapacení jistiny, a to nezávisle na tom, jak vysokou splátku máte. Proto není možné donekonečna snižovat velikost splátky, i kdyby lidský život trval 150 let. V tomto konkrétním případě nemůžete splácet méně, než 12 500 Kč, protože by váš dluh rostl. Naopak musíte platit více, aby se postupně umořoval.

Problém u výše úroků není u bank, ale v našich hlavách. Banky to dělají jediným logickým způsobem a nám se samozřejmě nelíbí, když vidíme na začátku splácení, že třeba dvě třetiny splátky jsou pouze úroky. Jinak to ale nejde. Jediný, kdo je v tomto sytému ten špatný, je školský systém, který nám to dostatečně nevysvětlil, protože finanční gramotnost obyvatelstva není prioritou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *