Apple přišel o 3,5 bilionu korun. Svět se hroutí

Dnes na mě na internetu vyskočil titulek článku „Apple přišel o 3,5 bilionu korun. Za necelých sedm hodin„. Dramatický titulek lákající k prokliku jakoby předpovídal konec společnosti Apple.

Co se stalo?

Po zveřejnění výsledků cena akcie Apple skutečně již několikátým dnem klesá, v tuto chvíli je to pokles přibližně o 9 %, díky čemuž klesla její tržní kapitalizace o 3,5 bilionu korun. A o kolik peněz přišla společnost Apple? Nepřišla o nic. Firma má pořád stejná aktiva, jako měla před oznáměním výsledků. Žádná továrna jí neshořela, z účtů jí žádné peníze nezmizely a spousta lidí stále miluje její produkty.

Vývoj ceny akcií Apple za posledních 5 dní (k 7.8.2023). Zdroj: Google Finance

Kdo tedy přišel o 3,5 bilionu korun? Akcionáři? Lepší odpověď, pořád ale ne úplně správná, a to hned ze dvou důvodů:

Když akcii neprodáte, nemůžete na ní prodělat

Jen realizovaná ztráta je skutečná ztráta. Aby akcionáři přišli o 3,5 bilionu korun, museli by všichni své akcie koupit před týdnem a dnes je všichni za aktuální cenu prodat. To se nestalo. Stal se spíše opak – s velkou pravděpodobností prodali své akcie hlavně ti, kteří je dříve koupili levněji a vybrali si tak svoje zisky v očekávání ochlazení výkonnosti firmy. Ti, co si akcie před týdnem koupili, je pravděpodobně stále mají.

Akcie jsou jako kladivo

Když si koupíte kladivo a další týden jsou kladiva v obchodě v akci, brečíte že jste přišli o peníze? Ne. Máte kladivo. Nepřemýšlejte o akciích jako o nějakém herním artefaktu, ale vnímejte jejich skutečný smysl – spoluvlastnictví společnosti.

Kdo tedy skutečně přišel o 3,5 bilionu korun? O něco přišel ten, kdo draze koupil a dnes prodal. Jinak nikdo. Jen se o tom hezky píše.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *