Jak se zbavit dluhů co nejrychleji a přitom nestrádat

Když potřebujeme na něco peníze, které nám chybí, vezmeme si půjčku. V dnešní době nic neobvyklého, mnoho lidí má půjčky a s nimi i dluhy. Jenže někdy se stane, že nám dluhy začnou přerůstat přes hlavu, je tedy třeba se jich zbavit co nejrychleji. Co vám pomůže? Jak moc se musíte uskromnit, ale tak abyste příliš nestrádali?

Jste v tom až po uši?

Nejdůležitější je si přiznat závažnost situace. Nějaký ten spotřebitelský úvěr, půjčku na auto či hypotéku má dneska téměř každý, ovšem je třeba si přiznat, jak moc velké dluhy máte. Musíte splácet vysoké částky a váš příjem na to nestačí? Je třeba se vždy postavit k problému čelem, splatit všechny dluhy je totiž to nejdůležitější, někdy však lidé tyto problémy neřeší okamžitě a dluhy pak jen zbytečně narůstají.

To nesmíte dovolit, vždy se snažte najít řešení, banky nabízejí i možnost sloučení dluhů, kdy pak můžete splácet přehledněji, a i výhodněji všechny své půjčky najednou. Určitě není od věci nechat si poradit finančním poradcem. Pokud dluhy máte, musíte se jich co nejdříve zbavit, takže splácení by mělo být vždy na prvním místě.

Začněte plánovat rozpočet

Z dluhové pasti se můžete dostat jen tak, že budete dluhy pravidelně a včas splácet. Musíte si tedy stanovit rozpočet. Každý měsíc, když vám přijde na účet výplata, jako první si z ní stranou odložte přesnou částku potřebnou na splacení měsíční splátky dluhu. Až se zbývajícími penězi můžete dále disponovat.

Může to být těžké, záleží hodně na tom, jak vysoké dluhy máte a jak vysokou částku musíte měsíčně splácet. Jestliže vám výplata nestačí, můžete si najít brigádu nebo hledat řešení, jak snížit měsíční splátku na minimum, někdy se lze v bance domluvit. I když ale na splátku mít nebudete, musíte to řešit, a s bankou či nebankovní institucí, u které půjčku máte, se musíte snažit dohodnout a dalším postupu.

Šetřete, kde se dá

Najít si druhou práci a mít tak vedlejší příjem, je asi nejrozumnějším řešením. Právě z příjmu z brigády můžete dluhy začít řádně splácet a zbavíte se tak svých závazků mnohem rychleji. Jestliže na druhou práci nemáte čas, zejména pokud musíte pečovat o děti, můžete hledat práci například z domova, přivýdělků je dnes opravdu spousta. Někdy ale i druhá práce nemusí stačit. Je tedy zapotřebí začít šetřit, a to všude tam, kde to jde.

Opět si tedy budete muset sednout a zapřemýšlet nad tím, kde se dá ušetřit. Dočasně můžete omezit některé výdaje, šetřit se dá na jídle, oblečení ale i třeba na volnočasových aktivitách. Jestliže si platíte pojištění, životní pojistku, úrazovou pojistku, stavební spoření nebo důchodové připojištění, zjistěte si, zda máte možnost na nějakou dobu placení přerušit.

Až na tom budete lépe, k placení se můžete zase vrátit. Určitě také vařte doma a nestravujte se v restauracích nebo omezte zbytečné placení mobilního paušálu a podobně. Každá ušetřená stokoruna se počítá. Strádat přitom úplně nemusíte, navíc opatření budou jen dočasná.

Na splátky mít musíte

V případě, že máte jakoukoliv půjčku, je třeba mít hlavně na splátky, nikdy se nesmíte dostat do situace, kdy na splátky nezbude. Placení dluhů nepočká, jinak se nikdy nedostanete z tohoto bludného kruhu ven. Ovšem pozor, opravdu nikdy se nesnažte nedostatek financí řešit zase tím, že si na splátky opět půjčíte. I kdyby to mělo být jen od rodiny nebo známých, čím více si budete brát dalších půjček, tím hůře se situace bude v budoucnu zase řešit. Bohužel i tuhle chybu lidé často udělají.

Nejlepší je samozřejmě nepůjčovat si vůbec, ovšem někdy je to zkrátka potřeba. Půjčky si navíc mnohdy lidé berou v době, kdy si myslí, že splátky nebudou problém. Co ale dělat, když přijdete náhle o práci? Nečekejte ani den a okamžitě jděte za věřitelem a žádejte o odklad nebo snížení splátek. Každá nenadálá situace se vždy řešit dá.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *