Jak investovat po malých částkách: základní rady a tipy

Chcete začít investovat, ale nemáte statisíce? Dnes již neplatí, že investice mohou být jen pro bohaté. Investovat v dnešní době můžete i s malými částkami. Máme pro vás základní tipy, jak na to! 

Pravidlo výdajů a úspor: 50/30/20

Slyšeli jste o pravidle 50/30/20? Je to jednoduchá poučka, která vám může pomoci s vaším rodinným rozpočtem. Udává procentuální rozdělení čistých příjmů na konkrétní skupinu životních nákladů. Dobrý přehled o svých příjmech a výdajích je prvním krokem k úsporám a případnému investování

 • 50 % by mělo jít na vaše pravidelné, majoritní výdaje za bydlení, stravu, účty, dopravu apod.
 • 30 % slouží pro vaše osobní výdaje. Spadají sem výdaje na zábavu, oblečení, výlety nebo kulturu.
 • 20 % uložte na spořící účet nebo investujte

Základní pravidla investice

Před tím, než se rozhodnete investovat do stejného investičního produktu, co váš soused, zastavte. Investice je velmi individuální záležitost. Každý má jiný kapitál, časový horizont a pravděpodobně od ní očekává trošku něco jiného. Odpovězte si nejdřív na tyto otázky:,

 • Jaký je váš investiční horizont? Budete peníze potřebovat v blízké době, nebo mohou ležet v investičních produktech několik dlouhých let?
 • Jaké riziko jste ochotni podstoupit? Chcete vyšší výnos za vyšší riziko, nebo zvolíte konzervativní variantu?
 • Kolik můžete měsíčně investovat?
 • Jaké zkušenosti s investováním doposud máte? 

Nyní máte minimální přehled, od kterého se můžete odrazit, začít se zajímat o investiční produkty a následně rozhodnout, kam své peníze vložíte. Na finančním trhu seženete širokou škálu produktů. Od státních dluhopisů a zlata až po alternativní investice typu Bitcoin. Všechny jsou velmi specifické, proto se o každé z nich před svou první investicí dobře informujte.  

Je také dobré si uvědomit, že neexistuje nic jako nejlepší bezriziková investice. Každá forma investičního spoření nese svou míru rizika a kdo říká opak, ten vám neříká pravdu. 

Složené úročení 

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv formu investičního spoření, jedno mají společné – pojem složené úročení. Je to výnos v podobě úroku, který se po celou dobu investice kumuluje a dále úročí, včetně vašeho vloženého kapitálu. 

Právě o složeném úročení celé investování je. Pojďme se na něj podívat v praxi. 

Příklad: Měsíčně si budete odkládat 1 000 Kč po dobu 5 let při úrokové sazbě 4 % p.a. Úrok se připisuje vždy na konci roku. Tabulka je uvedena v Kč.

Při těchto podmínkách si můžete naspořit za 5 let 60 000 Kč a k tomu získáte úrok ve výši 7 595 Kč. 

Návratnost investice se liší individuálně dle produktu. Podívejte se na praktickou investiční kalkulačku s tipy, kam investovat.

Investice v podobě ETF

ETF neboli exchange trading funds jsou skvělou volbou (nejen) pro začínající drobné investory. Jsou vhodné v případě, že jste v oblasti investic noví a nechcete se pouštět do velkých akcí, například v podobě nákupu a samosprávy akcií jednotlivých firem. ETF je podílový fond, který kopíruje určitý index, tj. tržní ceny konkrétních akcií. 

Nákupem ETF investujete do rozmanitého „koše akcií”, a tím tak diverzifikujete své riziko. Například jeden z nejznámějších indexů, index S&P 500, obsahuje 500 nejvýznamnějších tržních společností v USA. Riziko se tak rozloží do 500 různých akcií. 

Proč ETF? 

 • Lze investovat od pár stovek korun;
 • velice nízké poplatky;
 • skvělá diverzifikace rizika;
 • začít investovat můžete během pár minut.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *