Finská půjčka

Finská půjčka

Finská půjčka, jinými slovy „mikropůjčka“ nebo „sms půjčka“, je druhem finanční půjčky, která je věřitelem poskytována v malý částkách. Většinou se jedná o stovky, maximálně tisíce korun. V České republice se tyto půjčky konkrétně pohybují mezi 500 až 12.000 korunami se splatností maximálně 45 dnů. Finská půjčka není oficiálním názvem, ale stejně tak jako u americké hypotéky, za názvem stojí země původu. Cenou za rychlé řešení aktuální situace je ale vysoká roční procentní sazba nákladů, která určuje konečnou částku, kterou za půjčku zaplatíte.

Výhody a úskalí finské půjčky

Díky malým částkám může být tento druh půjčky lákavý především pro tu cílovou skupinu, které chybí menší finanční obnos před výplatou nebo řeší akutní krátkodobou platební neschopnost. Finskou půjčku také využívají ti klienti, kteří by na jiný druh půjčky nedosáhli. Toto je ovšem zároveň velmi ošidné, jelikož poskytovatel není povinen dle Zákona o některých podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru uvádět RPSN (roční procentní sazbu nákladů), a to u půjček do 5.000,- Kč, nebo u doby splatnosti půjčky do tří měsíců. Pokud bychom se detailněji podívali na konečnou výši RPSN, nacházeli bychom se v řádech minimálně stovek až tisíců procent. Ovšem tento druh půjčky má i své výhody. Mimo rychlého vyřízení, a absence dokládání příjmů je to například flexibilita doby splácení .

Jak o ni požádat a kdo ji nabízí?

O finskou půjčku klient žádá pomocí SMS nebo online formuláře bez dokládání jakýchkoliv příjmů či jiných dokladů. Tímto se z ní stává půjčka i pro nezaměstnané či pro klienty, kteří pobírají pouze sociální dávky. Žádost je pak většinou vyřízena do 24 hodin. Nabízí ji velké množství nebankovních společností, a jak to tak bývá, je více než vhodné pečlivě srovnat jejich podmínky, obzvláště co se výše RPSN týče. Chytit se do pasti často nepolapitelným lichvářům je velmi snadné, a obzvlášť ve chvíli, kdy je člověk v – i když drobné – finanční tísni.