Co je to finanční páka?

O pojmu finanční páka jste jistě už slyšeli. A to v souvislosti s různými typy obchodů. Když se podíváme na ty, ve kterých je finanční páka využívána nejvíce, musíme do této skupiny jasně zařadit:

  • Forex
  • Akcie
  • Komodity
  • Binární opce

Co je to finanční páka?

Finanční páka není silácká soutěž o peníze. Je to možnost, jak virtuálně zvýšit finanční objem určený k uskutečnění obchodu. Pokud je například použita finanční páka 1:10, a vy se rozhodnete obchodovat s jednou stokorunou, tak díky páce můžete uskutečnit obchod za 1 000 Kč. Takto jednoduše daná páka funguje a dnes o ní můžeme říci, že je k dispozici u celé řady brokerů.

Jaké jsou výhody a nevýhody?

Ano. I to jsou fakta, která je rozhodně dobré znát. Když se máme podívat na to, jaké má finanční páka výhody, tak jsou pozitiva spojena především s možností obchodovat s menší reálnou sumou, a přitom dosahovat zisků, jako by byla investována velká suma, v poměru 1:1. Zároveň platí, že při úplné ztrátě nedojde k pádu z hodnoty páky, ale ztratíte jenom reálné peníze, které máte na brokerském účtu. A právě s pádem souvisí ona nevýhoda, jelikož ten může být vzhledem k páce rychlejší. Když investujete 100 Kč s pákou 1:10, ta při poklesu o 10 % dojde k tomu, že se cena sníží o 100 %, což jsou všechny vaše peníze, obchod se zavře a vy jste na nule.

Jsou různé možnosti

Standardem ve světě obchodů je dnes i to, že si každý může vybrat, zda bude finanční páka zvolena a také si může vybrat i to, v jaké konkrétní výši. Čím je větší, tím zajímavějšího zisku lze i s menšími penězi dosáhnout. Na druhou stranu i při menším výkyvu to může znamenat poměrně výraznou ztrátu. Je tedy na zvážení každého, jakou zvolí. Odborníci však jasně říkají, že když už má být finanční páka zvolena, tak je ideální využít raději tu menší, s většími jistotami a menším ziskem.