Co byste měli vědět o povinném ručení?

Máte osobní automobil? Potom se vás týká také pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které je lidově označováno za povinné ručení. Tím se dostáváme k první věci, kterou byste rozhodně měli vědět. Jedná se o informaci spojenou s tím, že tato pojistka je dnes povinná. Pokud si někdo pojištění nesjedná, tak riskuje to, že v případě nehody bude muset škodu hradit ze svého. Nehledě na další problémy plynoucí ze silniční kontroly.

Ceny ovlivňuje mnoho věcí

Každý pochopitelně chce mít levné povinné ručení. Jak se jeho ceny dají ovlivnit? Jsou spojeny s různými věcmi a málokdo si uvědomuje, jaké všechny to mohou být. Co je dobré připomenout, tak vliv nemá ani hodnota, ani stáří vozu. To, co se na ceně podepisuje, je:

  • Objem motoru konkrétního vozu
  • Bonus nebo malus osoby, co vůz pojišťuje
  • Oblast, kde je povinné ručení sjednáváno

K prokázání stačí zelená karta

Starší generace jistě zavzpomínají na to, že k prokázání této pojistky bylo nutné vozit i potvrzení o platbě. To je dnes minulostí a tak plně stačí jenom takzvaná zelená karta. Jedná se o lístek papíru, který má typickou zelenou barvu a potvrzuje, že je povinné ručení sjednané na konkrétní automobil platné. Kartu vydává pojišťovna a řidičům ji pravidelně zasílá, většinou ve výroční době pojistky.

Online sjednání není problém

Kvůli sjednání povinného ručení dnes není nutné chodit na pobočku pojišťovny, ani není nutné zvát si domů pojišťovacího agenta. Nejlepší cestou je online sjednání. Nejenom, že je rychlé a jednoduché. Rozhodně potěší také možnost, že díky srovnávačům si lze jednoduše porovnat ceny u různých poskytovatelů, díky čemuž je možné vždy vybrat to nejvýhodnější, které aktuálně na trhu existuje. A to i s ohledem na další parametry, jako je třeba rozsah pojistného krytí, stanovené limity pojistného krytí, nebo i případné doplňkové služby, které také nemusí být nic výjimečného.