Jak získat slevu na dani jako dárce krve či plazmy: Poradíme

Věděli jste, že darování krve nebo plazmy vám může přinést nejen dobrý pocit, ale také značnou finanční úsporu? Díky darování si totiž můžete snížit daňový základ a platit méně na daních. Poradíme vám, jak na to.

Sleva na dani

Každý člověk se zdanitelnými příjmy může uplatnit určité slevy na dani – mezi typické druhy slev patří například sleva na dítě, na manžela, ale i sleva za dárcovství krve a plazmy. Jednoduše řečeno – za to, že darujete krev, můžete snížit svůj daňový základ a ve výsledku platit státu méně. Je to vlastně jakási „odměna“ za vaši pomoc.

Jak získat slevu na dani za darování?

Zásadní je darovat krev či plazmu bezplatně. V dnešní době je totiž možné využít i celou řadu placeného dárcovství, kdy za odběr získáte v podstatě „náhradu“ vašeho ztraceného času a výdělku. Pokud ale chcete ve svém daňovém přiznání aplikovat odpočet daně při darování plazmy nebo krve, je nutné absolvovat tento odběr bezúplatně, typicky například v nemocnici nebo podobném zdravotnickém zařízení. Bezpříspěvkový dárce má nárok na daňový odpočet ve výši 3 000 Kč za každý odběr, celkem to může být až 15 % ze základu daně.

Jak postupovat?

Pokud chcete tuto slevu využít, je nutné uvést tuto skutečnost v daňovém přiznání. Do příloh je pak třeba doložit potvrzení od zdravotnického zařízení o tom, že jste krev darovali a kolikrát. Proto si vždy nezapomeňte při odběru o takovéto potvrzení požádat.

Výhody jsou značné

Pokud si představíme ilustrativní příklad, kdy váš daňový základ je například 100 tisíc korun, díky darování krve a plazmy si jej můžete snížit o celých 15 tisíc korun. A zde samozřejmě výhody nekončí, protože bezplatné dárcovství přináší řadu dalších benefitů.

Z těch nejzásadnějších lze bezpochyby zmínit například to, že díky darování krve projdete poměrně zevrubnou zdravotní prohlídkou, která má případně potenciál odhalit skryté zdravotní potíže. Vyšetření zdravotního stavu pro dárce patří tedy k dalším benefitům, které získáte. Kromě toho bezpochyby potěší i den volna v práci a samozřejmě dobrý pocit, že jste někomu možná i zachránili život.

Pokud tedy váháte, zda darovat krev nebo plazmu, jednoznačnou motivaci představuje nejen finanční bonus, ale také další výše zmíněné benefity. Neváhejte proto, a jestliže podmínky dárcovství splňujete, určitě tuto možnost využijte.

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *