Zůstat na starém penzijku, nebo udělat měnu?

Spoření na penzi je dnes doslova povinností, pokud je vaším cílem mít alespoň lehce adekvátní důchod. V souvislosti s tím ale platí fakt, že penzijní produkty se v průběhu času změnily. Kdo to stihl, ten má ještě sjednané takzvané penzijní připojištění, které skončilo s rokem 20113. Poté vznikl nový produkt, který nese název doplňkové penzijní spoření neboli DPS. Jak se rozhodnout, pokud máte ještě to původní?

Penzijní připojištění má garanci

Když se podíváme na jeho jasnou a hlavní přednost, tak musíme říci, že s ním byla spojena garance. Jaká? Byl to nezáporný výnos a jistota s ním spojená. Co si pod tím představit? Že pokud by zhodnocení nešlo podle plánu, nikdy nepřijdete o ty peníze, které jste si tam sami vložili. Alespoň ty vám penzijní připojištění vyplácelo. Toto je jeden z hlavních kladů, proč doporučujeme takzvané staré penzijko nechat dále běžet.

Nabídlo také možnost jednorázového vyrovnání

Je tu i další pozitivum a tedy i další důvod, proč si staré penzijní připojištění dále nechat. Tímto pozitivem bylo takzvané jednorázové vyrovnání. Tedy možnost vybrat si celou naspořenou sumu jednorázově. A s tím byly spojeny jenom dvě poměrně jednoduché podmínky. Jaké?

  • Vyplacení bylo možné od šedesáti let věku
  • Délka spoření musí být minimálně 60 měsíců

Doplňkové penzijní spoření zase může přinést více peněz

I nové penzijko má určité výhody, o kterých je dobré popřemýšlet. Sice tu není možnost garance, ale na druhou stranu je zde možnost získat více peněz, a to ve formě zhodnocení. Je to dáno tím, že jako klienti máte volnější ruku a můžete si zvolit svou investiční strategii. Tím chceme říci, že doplňkové penzijní spoření je vlastně zajímavou formou jednoduché investice, která může pomoci přinést zajištění na stáří. Kdo se nebojí riskovat a hledá investici úměrnou svým znalostem, může to být dobrá cesta.