Životní úroveň a mzdy. Kde se žije nejlépe a kde nejnáročněji?

Nejvyšší platy v České republice jsou v Praze aneb jak se dříve zpívalo: v Praze je blaze, v Praze je draze. Dobrou zprávou však je, že průměrná mzda stále roste, stejně tak jako se snižuje míra nezaměstnanosti. Nechcete se však stěhovat do jiného regionu či měnit svou specializaci, abyste si zajistili vyšší výdělek? Podívejte se tedy, jak se svou výplatou naložit co nejlépe, tak aby z ní zbytečně neodtékaly finance pryč.

Stačí nám naše mzda?

Obvyklým steskem mnoha lidí, sejdou-li se někde společně, je nespokojenost s jejich finančním ohodnocením. Někdy často za svou situaci ani nemohou, protože pracují v kraji, kde je vysoká nezaměstnanost, či jejich specializace prostě není řazena mezi ty nejlépe honorované. Peníze a starost o ně tvoří zkrátka nerozlučnou dvojici, která lidstvo provází od doby zrušení barterové ekonomiky a jejich nastolení jako oficiálního platidla. Tedy po dobu starou jako Metuzalém sám.

Jaké mzdy se kde vyplácí

Podle studie Českého statistického úřadu představovala koncem roku 2017 průměrná mzda v České republice 29 050 Kč, kdy narostla o téměř 7 %. Průměrná mzda v Česku se pak zvyšuje kontinuálně od roku 2014. Nejvýše se zvýšily mzdy v oblasti ubytování, stravování a pohostinství, kde jsou však zároveň dosud průměrné výdělky na nejnižší úrovni, neboť činí cca 17 400 Kč. Nejméně pak, tj. zhruba o 3 % meziročně, se zvýšily mzdy v peněžnictví a pojišťovnictví, stejně tak jako v oblasti informačních a komunikačních činností. Tam ovšem průměrná mzda představuje cca 50 000 Kč, takže se jedná o velmi nadprůměrnou sumu v celorepublikovém měřítku.

V členění podle krajů pak nejvyšší průměrná mzda byla vyplácena v Praze, a to ve výši cca 37 290 Kč, druhá nejvyšší ve Středočeském kraji ve výši cca 29 900 Kč, nejnižší v Karlovarském kraji, kde představovala pouze cca 25 580 Kč. Jedná se však o dlouhodobý trend, kdy se Praha umísťuje stabilně na špici celorepublikového platového žebříčku. Do Prahy také přichází nejvíce osob za studiem i prací a často tam pak zůstávají již natrvalo. Vzhledem k tomu, že mnozí bydlí i za Prahou, tedy ve Středočeském kraji, avšak pracují v Praze, dochází tak i ke statistickému zvyšování mzdového průměru Středočeského kraje.

Stěhování a rekvalifikace jsou chytrou volbou pro odvážné

Chcete-li dosáhnout na vyšší výdělky, často nezbývá než se odhodlat k radikálnímu kroku. Ty se nabízí v podstatě dva. Prvním z nich je přestěhovat se do jiného kraje, často do Prahy. Musíte však počítat s tím, že v hlavním městě jsou vyšší i náklady spojené s bydlením. Druhou možnost pak představuje absolutorium rekvalifikačního kurzu, získání odborné atestace či certifikátu nebo další studium, které vás posunou k vyšším metám. Netřeba však dodávat, že tato rozhodnutí jsou velmi náročná a vyžadují nejen odvahu, ale i pozdější striktní disciplínu. Ovšem trpělivost růže přináší, takže systematický postup v této záležitosti se jistě vyplatí.

Jak svou finanční situaci držet pod kontrolou

Na téma kontroly finanční situace a náležitosti řádného hospodaření s penězi toho již bylo napsáno hodně. Jedná se sice o rady často opakované, ale stále platné. Patří mezi ně samozřejmě optimální nastavení poskytování energií za nejvýhodnější možné tarify, stejně tak jako rozumná střídmost při jejich využívání. Také je velmi vhodným krokem diskuse s finančním poradcem, který dokáže mnoho smluv o finančních závazcích, pojistných smluv, smluv o penzijním připojištění a dalších převést k jiné společnosti, kde pro vás vzniknou příznivější klientské, a tedy i finanční podmínky. Pomohou i domnělé drobnosti, jakou je například změna účtu, protože nemá význam platit více, než je nezbytně nutné.

Možností, kterou lze s úspěchem využít, je mimo jiné mKonto, které poskytuje mBank. mKonto garantuje vedení účtu zdarma, stejně tak jsou nezpoplatněné výběry z bankomatů v rámci celé České republiky a v zahraničí od částky vyšší než 1 500 Kč. Všechny příchozí a odchozí tuzemské platby jsou rovněž nezatíženy poplatky, což se týká trvalých příkazů, inkas i SIPO plateb.

Účet lze ovládat velmi pohodlně prostřednictvím internetového bankovnictví či intuitivní a velmi přehledné mobilní aplikace. K mKontu lze rovněž zřídit až čtyři spořicí účty eMax, čtyři spořicí účty eMax Plus a unikátní mSpoření. Stejně tak vzniká možnost vkládat na účet hotovost prostřednictvím mKarty, tj. platební karty k mKontu, pomocí vkladových bankomatů zcela zdarma.

Ať se rozhodnete pro jakýkoliv krok ke zlepšení vaší finanční situace, neuděláte nikdy špatně. A není důležité, zda se bude jednat o velký krok v podobě zahájení studia či o malý krok v podobě přenastavení vašeho osobního účtu. Všechny cesty totiž vedou do Říma.