Zdravotní pojištění cizinců v ČR: Je nutné platit si ho u komerční pojišťovny?

Jako cizinec v Česku musíte čelit celé řadě výzev – nový jazyk, odlišná kultura, jiná pravidla. Pokud ale plánujete v Čechách nějaký čas pobývat, je jasné, že musíte myslet na situaci, kdy onemocníte nebo se zraníte. Co pak? Jak funguje zdravotní pojištění cizinců? Na koho se obrátit a jaké podmínky je třeba splnit? To vše se dozvíte v tomto článku.

Pojištění cizinců

Pravidla jsou v tomto směru poměrně jednoznačná. Cizinci mohou mít nárok na účast v českém systému veřejného zdravotního pojištění. Pokud to tak ale není, je nutné, aby si sjednali komerční zdravotní pojištění.

Mezi účastníky českého systému patří cizinci, kteří mají na území ČR trvalý pobyt, nebo osoby, které jsou zaměstnány u zaměstnavatele se sídlem na území ČR. Někdy také pojistné platí přímo stát. Pokud však tyto podmínky nesplňujete, musíte si pojištění zajistit sami, na své náklady, tedy například u jedné z komerčních pojišťoven, které na trhu působí.

Jak se pojistit v ČR?

Zdravotní pojištění cizinců nabízí několik pojišťoven. Jde o speciální produkt s různým rozsahem a podmínkami, který je určen pro cizince, kteří hodlají nějakou dobu pobývat na území České republiky. Záleží také na tom, jak dlouho plánujete zůstat – pro krátkodobé pobyty do 90 dnů se nabízí jiné produkty než pro dlouhodobé pobyty. Mimo to, že budete krytí v případě úrazu nebo nemoci, je toto pojištění také nutnou podmínkou pro získání víza a pobytu do ČR v případě, že máte například povolený jen přechodný pobyt.

Vybírejte obezřetně

Jak již bylo řečeno, rozsah krytí se u pojišťoven může značně lišit, stejně tak jako platba pojistného. Vyplatí se proto využít kalkulačku zdravotního pojištění cizinců, kde snadno porovnáte nabídky jednotlivých pojišťoven na trhu a vyberte si služby, které vám skutečně vyhovují. Pojistnou smlouvu pak snadno sjednáte online na pár kliknutí a v podstatě ihned začíná vaše krytí. Nezapomeňte se také ujistit, že se na vás pojištění bude vztahovat třeba i v případě těhotenství nebo pokud máte nějakou specifickou chorobu. Podmínky pojištění vždy raději dočtete celé, ať máte jasno.

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *