Jak udržet svůj rozpočet v roce 2024?

Tipy a triky, které váš rodinný rozpočet udrží nad vodou i v roce 2024

S novým rokem přišlo navýšení minimální mzdy, ale také zvýšení cen. Jak tedy vyjít s rodinným rozpočtem a nedělat velké škrty? Podělíme se s vámi o tipy, s jejichž pomocí snadno vyjdete s penězi a vyhnete se jejich zbytečnému vyhazování. Připravte se na zdražování potravin, udržte si nízkou spotřebu a nezapomeňte si koupit dálniční známku včas.

Levnější potraviny? Ani snížení sazby DPH růst cen nezastaví

Přestože se DPH dočkalo snížení a sazba na potraviny se snížila, jejich ceny i navzdory tomu dále porostou. Proč? Velký vliv na jejich zdražování mají stále rostoucí ceny energií a další náklady. Domácnostem tak nezbývá nic jiného než si pečlivě prohlížet slevové letáky a snažit se za potraviny utratit co nejméně.

Nákupy v Polsku se i v letošním roce vyplatí

I v letošním roce se tak vyplatí jezdit na nákupy do sousedního Polska. Až do března letošního roku je totiž u našich sousedů nulová sazba DPH na některé základní potraviny. Nákupy potravin v Polsku tak mohou průměrné rodině ušetřit nemalé částky. Největší rozdíly v cenách se vyskytují u másla a masa. Ušetřit se ale dá také při nákupu pohonných hmot.

Přistupujte spořivě ke spotřebě

Jestli jste si již zvykli chovat se doma spořivě a šetřit na spotřebě energií, rozhodně se tohoto návyku nezbavujte a pokračujte v něm. Snížení teploty v místnosti o 1 stupeň Celsia může mít na vaše úspory nemalý vliv. Stejně tak omezte koupele ve vaně s vodou až po okraj a také v kuchyni si osvojte triky, které vám pomohou využít elektřinu a plyn na maximum.

Bydlete chytře a důvěřujte moderním technologiím

Omezit plýtvání s elektřinou a vodou vám mohou pomoci i aplikace patřící do takzvané chytré domácnosti. Investice do nich rozhodně nebudete litovat, protože mají skvělou návratnost. S pomocí některých aplikací se může například automaticky zhasínat v prázdných místnostech, snižovat teplota v místnostech, když není nikdo doma a podobně.

Využíváte dálnice? Kupte si dálniční známku v únoru

S účinností od 1. března 2024 dojde ke zdražení dálničních známek. Roční dálniční známka zdraží o 800 Kč, což rozhodně není zanedbatelná částka. Chystáte-li se v létě využívat dálnice, zvažte, zda se vám nevyplatí nákup dálniční známky před příchodem března. Roční dálniční známka již dávno neplatí od 1. ledna do 31. prosince, nýbrž od chvíle, kdy ji koupíte. Novinkou, kterou řidiči jistě ocení, jsou jednodenní dálniční známky, jež budou stát 200 Kč.

Nepřestávejte investovat

Abyste měli v budoucnu finanční jistotu, nezapomeňte ani letos své naspořené finance chytře investovat. Do čeho se v roce 2024 vyplatí dát peníze? Držte se samozřejmě osvědčeného pravidla, které nabádá k tomu, že finance je nutné rozdělit. Část můžete investovat do dluhopisů, akcií i kryptoměn. Jestli na hlídání investic a jejich spravování nemáte čas, spojte se s finančním poradcem a společnými silami rozhoďte sítě na více frontách.

Kam vložit v roce 2024 peníze?

Odborníci se shodují na tom, že v letošním roce se vyplatí investice do dluhopisů a technologických firem, které se zaměřují primárně na umělou inteligenci. I ta totiž v roce 2024 bude na vzestupu a ještě více se začlení do našich každodenních životů.

Ani v roce 2024 se nevyhneme zdražování a bude nutné při sestavování rodinného rozpočtu myslet efektivně a šetřit, kde se dá. Patříte-li k rodinám, které jednou měsíčně vyrážejí na velké nákupy potravin, zvažte výlet do Polska, kde do března výrazně ušetříte a natankujete levněji. Zároveň si do konce února nezapomeňte případně nakoupit roční dálniční známku, jejíž cena od 1. března výrazně stoupne a v neposlední řadě se stále snažte myslet na šetrné a efektivní používání energií a jejich maximální úsporu.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *