Vyplatí se nákup na splátky? Pozor na podmínky, které pro vás mohou být značně nevýhodné

Nákup na splátky se tváří výhodně. I když totiž zrovna nemáte na účtu dostatečnou finanční hotovost, můžete si zboží z obchodu okamžitě odnést a zaplatíte za něj později formou splátek. Takhle jednoduché to ale obvykle není. A i když se setkáte s nákupem na splátky bez navýšení a úroky se vám přičítat nebudou, můžete dost tvrdě narazit. Na co si dát pozor při nákupu na splátky?

Jak nákup na splátky funguje?

Nákup na splátky sice nabízí vždy daný obchod, ale to neznamená, že přímo obchod tento nákup zprostředkovává. Obchod sice své zboží na splátky nabízí, ale vždy je to tak, že obchod má smlouvu uzavřenou s některým poskytovatelem úvěrů. A právě přes tuto společnost si vy jako zákazník můžete zboží na splátky zakoupit.

Je to jednoduché, vyberete si zboží, například nějakou elektroniku či nábytek do domácnosti, a pokud nemáte celou částku v hotovosti, zboží si zakoupíte na splátky. Musíte ale v obchodě podepsat smlouvu, a to klasickou smlouvu jako v případě běžného spotřebitelského úvěru. Takže i nákup na splátky je v podstatě půjčka.

Můžete zboží na splátky vůbec dostat?

Nákup na splátky je spotřebitelským úvěrem – je tedy jasné, že ne každý může takto nakupovat. Společnost, která má s daným obchodem smlouvu a nákup na splátky tedy zprostředkovává, si každého zákazníka musí proklepnout úplně stejně, jako je tomu v případě žádosti o běžný spotřebitelský úvěr.

Pokud ale bude mít úvěrová společnost pocit, že nebudete schopni úvěr splácet, nebudete mít dostatečné finanční prostředky a výdělky, nákup na splátky vám zkrátka zamítne.  Nejčastěji se zkoumají údaje z úvěrových registrů.

Kdy nakupovat na splátky?

Nákup na splátky má i své výhody. V případě potřeby se dá totiž vyřešit nákup zboží i jeho financování na jednom místě, nemusíte nejprve žádat složitě o spotřebitelský úvěr. Nákup na splátky můžete volit například v případě, že potřebujete vybavit svou domácnost a nemáte již dostatek svých financí nebo financí z hypotéky.

Ovšem je třeba si uvědomit, že měsíční splátky by neměly zatěžovat váš aktuální finanční rozpočet, určitě se tímto způsobem nedoporučuje nakupovat dárky nebo věci, které člověk úplně nutně nepotřebuje.

Na co si dát pozor?

Velmi často můžete narazit na nabídku nákupu zboží na splátky bez navýšení. A co to znamená? To znamená, že byste neměli v podstatě nic přeplatit, splátky by měly být rozloženy tak, aby dosahovaly jen celkové ceny za dané zboží. Zjednodušeně řečeno, byste měli zaplatit stejnou částku, jako kdybyste si zboží kupovali za hotovost. Ovšem pozor, při podpisu smlouvy v obchodě ale i při sjednávání nákupu zboží na splátky přes internet je potřeba si řádně pročíst smlouvu a její podmínky. Skryté a mnohdy na první pohled neviditelné chytáky se mohou vždy objevit.

Určitě se ujistěte, že se splátky bez navýšení vztahují právě na vámi vybraný model zboží. Zjistěte si, jak je to v případě, že se opozdíte se splátkou nebo zda společnost nevyžaduje pojištění schopnosti splácet. I když vás bude lákat nákup zboží bez úroku, ještě to neznamená, že skutečně nic nepřeplatíte. Ve smlouvě pátrejte po rozpisu daných splátek, dobře si přečtěte, jak jsou splátky rozepsané, a spočítejte si, kolik skutečně zaplatíte a jak dlouho to bude trvat. Pozor si dejte i na roční procentní sazbu nákladů na poskytnutý úvěr, takzvané RPSN.

Nulový úrok je totiž jen dobrým marketingovým tahem, zákazník se snadno chytne a koupí si i zboží, na které by normálně finance neměl. To všichni obchodníci vědí, a proto se mějte při nákupu na splátky na pozoru.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *