Peníze

Inflace děsí každého. Meziroční nárůst je na 17,5 procentech

Inflace jako strašák poslední měsíce obchází české domácnosti a koho ještě citelně nedostihla, toho bezpochyby do konce roku chytí. Meziroční míra inflace v Česku v červenci stoupla na takřka neuvěřitelných 17,5 procent. Průměrná roční míra inflace v roce 2021 byla přitom jen něco málo pod 4 procenta.

Strach z vysokých cen

To se samozřejmě neblaze promítá také do spotřebitelských cen, které stoupají již 13. měsíc v řadě a atakují rekordy. Tyto novinky jistě nikoho nepotěší, ale růst inflace je bohužel realita, se kterou se musíme smířit.

Jen samotná míra roční inflace však plně nevypovídá o tom, co české domácnosti aktuálně zažívají. Pro mnoho z nich je zvýšení cen skutečně neudržitelné a vede je do situace, kdy se ocitají takřka na hraně bankrotu. Domácnosti, které před růstem inflace tak tak s příjmy vycházely, se nyní musí buď zcela zásadně uskromnit, nebo se budou dostávat do dluhů. Tyto aktuální zprávy jistě nejsou nijak pozitivní a nevěstí do budoucna nic dobrého.

Co domácnosti ohrožuje nejvíce?

Růst cen potravin a nápojů je meziročně vyšší o 19,3 procenta, nejvíce pak zdražilo maso – celkem o 21,7 procenta, a také oleje a tuky, ty až o 53,4 procenta. Výrazně narostla také cena mouky, a tím pádem skokově vzrostly cenovky u běžného i sladkého pečiva. Kromě cen potravin se ale domácnosti potýkají i s nárůstem cen za energie. Nejvíce se to projeví samozřejmě během nadcházející topné sezóny, z čehož má řada lidí oprávněné obavy.

Co bude dál?

Mnozí se proto ptají, kam směřujeme dál a co se dá v příštích měsících očekávat. Vyplatí se sledovat aktuální zprávy, abyste byli v obraze o stavu české ekonomiky a mohli i dlouhodoběji plánovat. Doporučujeme zejména spolehlivý web o zpravodajství, kde najdete důležité zprávy z domova i ze světa. Samozřejmostí je také zpravodajství ohledně inflace a dalších ekonomických ukazatelů. Stále platí, že je lepší být připraven než se nechat skokovým růstem cen zaskočit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *