Muži a ženy – jaký je rozdíl v platech?

Do práce lidé chodí hlavně z jednoho jediného důvodu. Tím je pochopitelně mzda, tedy peníze, které za práci konkrétní zaměstnanec dostane. Nutno samozřejmě říci také to, že ne každý dostane stejně. Mezi platy žen a mužů jsou rozdíly. Jak velké a proč?

Poslední čísla ukazují na 22 procent

Pokud jste si mysleli, že je rozdíl spíše menší, potom vás musíme zklamat. Podle posledního průzkumu je okolo 22 procent, což je číslo, které je poměrně velké. V praxi to znamená, že v případě mzdy okolo 20 000 korun je to více než čtyři tisíce. A to už je suma, která není nijak zanedbatelná. Jsou samozřejmě nejenom různé iniciativy, ale je to i stát, který se s tímto snaží něco udělat. Je to dáno hlavně celkovou diskriminací – pokud jde o stejnou pozici.

Jaké jsou hlavní důvody?

I na ty se podíváme, jelikož mohou vysvětlit, proč muži a ženy mají rozdíly v platech. Je celkem jasné, že konkrétních faktorů zde může být více. Mezi hlavní ale jasně patří právě tato konkrétní trojice:

  • Role žen spořívá i v péči o dítě
  • Ženy jsou obecně na horších pozicích
  • Žen manažerek je málo

Roli v tomto může hrát i to, že jsou často mnohem vytíženější než muži, pokud jde o osobní záležitosti. A tak nemají možnost být v práci tak, jako oni. Jde ale o důvod spíše okrajový, který může souviset s viděním role matky.

Jak je tomu v rámci Evropy?

Můžeme se podívat dokonce i na porovnání, jak jsou na tom platy mužů a žen, pokud jde o Evropu. I zde jsou čísla celkem zajímavá. Právě Česká republika je totiž třetí, což není vůbec lichotivé. Ještě hůře je na tom Rakousko – kde je to horší jenom o něco, a potom Estonsko, kde daný rozdíl v platech dosahuje téměř třiceti procent. Naopak jsou země, kde jsou rozdíly menší, než pětiprocentní. O jaké země se jedná? Jsou dvě, a to Slovinsko a také Malta. Zde místní zaměstnavatelé rozdíly nedělají.