Rozdíly v platech mužů a žen

Téma dlouhodobě rezonující společností – mezi platy žen a mužů jsou rozdíly. Jak velké a proč?

Poslední čísla ukazují na 22 procent

Pokud jste si mysleli, že je rozdíl spíše menší, potom vás musíme zklamat. Podle posledního průzkumu je okolo 22 procent, což je číslo, které je poměrně velké. V praxi to znamená, že v případě mzdy okolo 20 000 korun je to více než čtyři tisíce. A to už je suma, která není nijak zanedbatelná. Jsou samozřejmě nejenom různé iniciativy, ale je to i stát, který se s tímto snaží něco udělat. Je to dáno hlavně celkovou diskriminací – pokud jde o stejnou pozici.

Důvody rozdílů v mzdách

I na ty se podíváme, jelikož mohou vysvětlit, proč muži a ženy mají rozdíly v platech. Je celkem jasné, že konkrétních faktorů zde může být více. Následující 4 patří mezi ty nejčastější.

Těhotenství

Když žena ještě nemá děti, zaměstnavatel jejím přijetím přijímá riziko, že otěhotní. Když se to stane, musí za ni hledat náhradu, nového člověka zaučit a musí jí místo držet až do jejího návratu. U některých profesí není vhodné, aby je vykonávala těhotná žena, takže problém přichází o to dříve. V takovém případě musí ženě zaměstnavatel najít jinou práci. Jinými slovy – je kolem toho režie a dodatečné náklady a je tedy ekonomičtější za stejné peníze do pozice obsadit muže.

Péče o dítě

Podnikání není o tom, že zaměstnanci chodí do práce a pracují jak jim to vyjde. Firmy mají své plány, termíny, procesy a návaznosti, které je potřeba dodržovat a zaměstnanec, který je často s dítětem doma paragrafu do toho háže vidle. Pro různě velké firmy to znamená různě velký problém. Obecně čím je firma menší, tím má menší zastupitelnost a tím větší problém může být neočekávaný paragraf nebo nemocenská. Takže stejná situace – za stejné peníze se vyplatí raději zaměstnat muže.

Ženy pracují v průměru na horších pozicích

Žen ve vysokých pozicích je obecně méně, než mužů. Mnohým mužům by se líbilo vysvětlení, že ženy nejsou tak schopné. Skutečnost bude ale asi spočívat v tom, že ženy dávají více než muži přednost rodině a nestihnou se tak vypracovat. Jakmile se vrátí z rodičovské, vrací se tam, kde přestaly, zatímco jejich kolegové mezitím mohli povýšit. Pro případný profesní růst tedy potřebují ženy více času, než muži. Horší pozice pak snižují ženám celostátní platový průměr.

Ženy nejsou tak průbojné

Abychom všechno neházeli jen na děti, je nutno připomenout, že ženy také častěji akceptují, co jim zaměstnavatel nabídne a méně často si chodí říkat o zvýšení platu.

Jak je tomu v rámci Evropy?

Můžeme se podívat dokonce i na porovnání, jak jsou na tom platy mužů a žen, pokud jde o Evropu. I zde jsou čísla celkem zajímavá. Právě Česká republika je totiž třetí, což není vůbec lichotivé. Ještě hůře je na tom Rakousko – kde je to horší jenom o něco, a potom Estonsko, kde daný rozdíl v platech dosahuje téměř třiceti procent. Naopak jsou země, kde jsou rozdíly menší, než pětiprocentní. O jaké země se jedná? Jsou dvě, a to Slovinsko a také Malta. Zde místní zaměstnavatelé dělají rozdíly nejmenší.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay