Rozpoznejte internetový podvod včas a chraňte své úspory: Podvodníci jsou stále vynalézavější!

Stačí chvilička a můžeme kvůli nepozornosti ale i nevědomosti přijít o veškeré úspory. I když se stále množí případy, kdy lidé naletí internetovým podvodníkům a veřejnost je o tom informovaná, najdou se stále lidé, kteří neumí rozpoznat takový podvod. Na co si dát pozor, když otevřete email nebo prodáváte věci po internetu? Podvodníci jsou sice stále vynalézavější, ale jejich triky se dají celkem snadno odhalit.

Mluvte o tom

Možná, že vy sami dost dobře umíte poznat, kdy se jedná o podvod a kdy ne, ale ví to například i vaši rodiče? Vaši známí nebo příbuzní? Je vhodné o případech podvodů mluvit a snažit se tak varovat všechny, kteří nejsou tolik opatrní nebo jsou velmi důvěřiví. Pomoci pak mohou i speciální počítačové programy, které po instalaci umí na podvody včas upozornit. Každopádně je nutné neustále kolem sebe šířit varování a mluvit o tom, co se děje. A jaké jsou nejčastější internetové podvody?

Podvodníci nejčastěji využívají email, protože jde stále o velmi rozšířený způsob internetové komunikace. S podvodníky se ale lze setkat i na sociálních sítích nebo při prodeji zboží na internetu. A o tom, že jsou stále vynalézavější, svědčí i to, že se stále najde bohužel dost lidí, kteří naletí, a pak přijdou o veškeré své úspory. Dávejte si proto velký pozor, než někomu sdělíte své citlivé a osobní údaje nebo údaje o platební kartě či účtu, všechno si raději několikrát ověřte.

Prodej zboží na internetu

Nejrůznější věci na internetu se dnes snaží prodat téměř každý. Je to velice populární, a to vědí i podvodníci. Pokud se vám tak někdo ozve s tím, že má o vaše zboží zájem a nabídne vám, že pošle pro věc kurýra, kterého zaplatí, rovnou s díky odmítněte. Je to totiž jasný podvod. Právě tento typ podvodu je v těchto dnech velmi rozšířený a podvodníci to zkouší neustále dokola. Kdybyste nabídku přijali, přes poslaný odkaz by z vás podvodníci dostali údaje ke kartě a z ní by vysáli veškeré peníze.

Email je stále nejčastějším terčem podvodníků

Email dnes využívá opravdu téměř každý, i proto se většina podvodů stále děje prostřednictvím této elektronické pošty. Podvodníci vědí, že lidé jsou zvědaví, někteří velmi snadno díky tomu naletí, navíc se někdy snaží v lidech vyvolat strach. Protože když mají lidé strach, jsou schopni udělat i to, co by jinak neudělali. Například sdělit své údaje o účtu nebo platební kartě.

Podvodníci se mohou schovávat za jméno banky, jenže v tom případě je jasné, že si každý musí vše u své banky dobře ověřit, kontrolu hesla a podobně banka nikdy nevyžaduje jen přes email. Jasným podvodem je i vyhrožování. Podvodníci uvedou, že mají vaše osobní údaje či fotografie a zveřejní je, pokud jim nepřipíšete platbu na účet. Někdy ale naopak nevyužívají jen strach, ale i radost. Oznámí vám, že jste něco vyhráli nebo zdědili a opět zase nechtějí nic jiného, než vaše údaje o účtu a kartě. Během pár vteřin pak člověk může přijít o všechny peníze, které má.

Jak podvodníka bezpečně poznat?

Není zase tak těžké poznat, že se jedná o podvod, jen musíte být obezřetní. Zprávy, které posílají podvodníci, totiž velice často nedávají smysl, v textu jsou pravopisné chyby nebo nesprávná slovní spojení. Text často nedává smysl nebo je příliš negativní či pozitivní. Podvodné emaily také často chodí v noci, ale vaše banka by vám přece uprostřed noci nikdy nepsala. Podvodníci také většinou žádají, abyste reagovali okamžitě, už jen tohle ukazuje na jasný podvod.

Pokud vám přijde email s přílohou, zvažte, zda ji otevřít. I přes přílohu se vám podvodníci snaží dostat do počítače, kde pak ukradnou citlivé údaje a hesla. Jestliže vám přijde podezřelý email, můžete si také ověřit, zda je adresa odesílatele oficiální, nebo ne.

Opatrnost se v tomto případě opravdu vyplatí!

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *