Kuchyňská linka

Reality v Pardubicích jako příležitost k investici? Koupě nemovitosti se navzdory vysokým cenám téměř vždy vyplatí!

Kuchyň

Reality v Pardubicích jsou meziročně opět výrazně dražší. Ceny se zvedly o desítky procent a to téměř bez ohledu na to, na jaký segment trhu s nemovitostmi se zaměříte. Poptávka je však stále poměrně silná a realitních transakcí tedy ubývá jen pozvolna. Chcete také nakupovat? Navzdory vysoké cenové hladině přemýšlíte, že byste do nějaké nemovitosti investovali volné peníze? Pak si nutně musíte klást otázku, zda se něco takového vůbec ještě vyplatí. Přestože se jednoznačné odpovědi zřejmě nedočkáte ani od odborníků, faktem je, že většina lidí, jejichž profese je s realitami nějak spojena, je o smysluplnosti takové investice stále přesvědčena.

Chcete vědět, co je k takovému názoru vede? Rádi byste se dříve, než si nějakou investiční příležitost vyhlédnete, seznámili s jejich argumenty, abyste měli své rozhodnutí o co opřít? To je velice rozumné!

Trh s realitami v Pardubicích – byty meziročně dražší o 25 %

Každý, kdo uvažoval o pořízení domu, bytu nebo třeba jen rekreačního objektu a prováhal poslední dva až tři roky, musí si nyní připadat doslova jako ve zlém snu. Nemovitosti za tu dobu zdražily místy až na dvojnásobek a nejnovější data napovídají, že ceny rostou i nadále. Byty a rodinné domy jsou jen meziročně dražší zhruba o pětinu! V Pardubicích za byt v průměru zaplatíte dokonce o 25 % více než v červnu loňského roku. Při pohledu na taková čísla se může jakákoliv úvaha o ryze investičním nákupu nějaké nemovitosti jevit jako zcela nesmyslná. A přece! Navzdory těmto údajům převažuje mezi odborníky názor, že se pořízení domu, bytu nebo pozemku stále ještě může vyplatit.

Přestože zdražování poněkud zvolnilo a poptávka lehce slábne, na zlevňování to rozhodně nevypadá. Faktorů, které poklesu cen brání, je totiž hned několik.

Meziroční zdražení bytů

MěstoKč/m2 (06/2021)Kč/m2 (06/2022)Zdražení v %
Ostrava40 75048 35018,7
Pardubice62 00077 60025,1
Brno90 160109 50021,4
České Budějovice57 70078 20035,4

Investiční poptávka drží ceny vysoko

Ptáte se, proč se cenový růst nemovitostí ne a ne zastavit? Proč řada lidí v touze po vlastní střeše nad hlavou marně vyhlíží levnější byty? Jedním z důvodů je bezesporu silná investiční poptávka. Někdo se koupí bytu snaží zajistit na stáří, jiný jen neví, co s penězi. Řada našich spoluobčanů pak v nemovitosti vidí nejlepší ochranu před neustále zrychlující inflací. Vzhledem k aktuální výši inflace sice taková „ochrana“ alespoň pro letošek stačit nemusí, protože předpokládaný růst cen nemovitostí ji zřejmě nepřekoná, ale jistě je to lepší, než nechat peníze jen tak ležet na účtě. Z dlouhodobějšího hlediska je ale drtivou většinou ekonomů pořízení nemovitosti považováno za velmi rozumný krok. Takový, na kterém až na výjimky nelze prodělat.

Ukázka z nabídky realitního trhu v Pardubicích (06/2022)

NemovitostVelikost (m2)DetailyLokalitaCena v Kč
byt 2+kk48Dům z roku 2017Zelené Předměstí3 990 000
byt 3+kk58Podkrovní (SMART HOME)Studánka4 790 000
RD (3+kk)105 (504 m2 pozemek)Garáž, terasaSvítkov6 6000 000
RD (4+2)250 (616 m2 pozemek)Balkon, garážZelené předměstí8 900 000
Zahrada300+ dřevěná pergolaU Trojice950 000
Stavební pozemek599+ mobilheim (3+1)Černá za Bory5 200 000

Materiály, energie i cena práce

Za drahými nemovitostmi je kromě investiční poptávky nutné hledat také jiné vlivy. Mnozí lidé zkrátka potřebují bydlet. Proto, je-li to jen trochu v jejich možnostech, jsou ochotni akceptovat extrémní ceny. Řada z nich přitom stále kupuje byt nebo dům s pomocí hypotéky. Navzdory tomu, že sazby už překročily hranici 6 % a nejspíše dále porostou. Je sice patrné, že zájem o hypoteční úvěry s jejich vyšším úročením zvolna polevuje, což by mohlo vyvolat částečný pokles na straně poptávky. K nižším cenám na realitním trhu to však nepovede. Slábnoucí poptávku totiž bezpochyby „přetlačí“ další faktory. Takové, které prodražují novou výstavbu.

Jsou to především citelně a navíc nepředvídatelně zdražující stavební materiály a energie, ale také další „položky“. Třeba nedostatek vhodné pracovní síly ve stavebnictví, který tlačí na mzdy. Nebo úbytek vhodných stavebních pozemků, které, jak jinak, rovněž zdražují.

Pole nebo dům jako životní jistota

Ekonomové vám jistě potvrdí, že z dlouhodobého hlediska nelze na koupi nemovitosti tratit. Dům nebo pole, kus lesa nebo vlastní zahrada. To jsou věci, které jsou odedávna považovány za životní jistotu a podle toho si jich také lidé cení. Samozřejmě i zde je možné šlápnout vedle. Od toho jsou tu ale odborníci, aby vám v případě, že se v realitách příliš nevyznáte, co nejlépe poradili. Zkušený makléř či ekonom obvykle pozná, je-li nějaká nemovitost nesmyslně předražená a řekne vám, ať od ní dáte ruce pryč. Takový člověk také zpravidla dokáže slušně odhadnout, v jakých lokalitách je pravděpodobný další cenový růst a kde by naopak mohl hrozit vývoj opačný.

Celkově ale platí, že rozumnou investicí do nemovitosti člověk téměř nikdy neprodělá. Rodinný dům nebo kus země, to jsou skutečné hodnoty. Zkrátka něco, na co si „můžete sáhnout“.

Jaký typ nemovitosti preferujete? A proč jste si pro investování vybrali právě Pardubice?

Zdroj náhledového obrázku: Eurobydleni.cz

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *