Změna zdravotní pojišťovny: Kdy nad ní vážně uvažovat?

Veřejné zdravotní pojištění je pro každého občana České republiky nesmírně důležité. Vždyť z kapes pojišťoven je nám hrazena zdravotní péče, prevence, a dokonce můžeme jako klienti dosáhnout na řadu výhod a benefitů, které souvisejí právě s prevencí a péčí o naše zdraví. Máte jednu a tu samou pojišťovnu již od dětství? Možná je čas na změnu.

Proč změnit zdravotní pojišťovnu?

Každé narozené dítě se stává automaticky pojištěncem téže zdravotní pojišťovny, u které je pojištěna i matka. To ale neznamená, že vám daná pojišťovna musí zůstat na celý život. Ke změně pojišťovny vás mohou dohnat v podstatě jen dvě věci. V první řadě může být totiž problém s tím, zda vámi vybraný lékař, ať už praktický, nebo specialista, má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou.

Ne totiž každé zdravotnické zařízení a všechny ordinace lékařů mají smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami, které u nás působí. A to může být opravdový problém. Chcete raději změnit lékaře, nebo pojišťovnu? Problém může nastat ve chvíli, kdy v okolí žádného jiného lékaře neseženete a ke změně pojišťovny budete v podstatě dotlačeni.

Využívejte všechny benefity

A pak jsou tu výhody. Každý samozřejmě chceme mít co nejvíce výhod a každá pojišťovna každoročně přichází se svým vlastním výhodným balíčkem. Pojišťovny mají vždy fond prevence jasně daný a každá přispívá na něco jiného a samozřejmě i v jiných částkách. Pokud například máte děti, jistě se budete poohlížet po pojišťovně, která nejvíce přispívá na dětské pobyty, dětské sportovní aktivity nebo na očkování. Senioři zase mohou mít odlišné požadavky na výhody, stejně jako třeba nastávající maminky.

Navíc by byla velká škoda benefity pojišťoven nevyužívat. Pokud budete přemýšlet o změně, vyhledejte si, která pojišťovna přispívá na co a jakou konkrétní částkou. Určitě ale zkoumejte i podmínky čerpání výhod. Někdy se může změna pojišťovny v tomto ohledu skutečně mnohonásobně vyplatit.

Svou zdravotní pojišťovnu pak ze zákona můžete změnit jednou za 12 měsíců. Vždy tak musí být učiněno jen k prvnímu dni daného kalendářního čtvrtletí.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *