Proč stoupá cena stříbra?

Proč stoupá cena stříbra?

Sledujete trh s cennými kovy? Jestli ano, určitě vám neunikla stoupající cena stříbra. Proč cena tohoto drahého kovu znenadání tak prudce stoupá?

Základní informace o stříbru

Stříbro je cenný kov, který má chemickou značku Ag z latinského argentum a lidé ho využívají již od starověku. Ze všech známých kovů má nejlepší tepelnou a elektrickou vodivost a využívá se například ve šperkařství, elektronickém a fotografickém průmyslu.

Vývoj ceny stříbra

Od začátku letošního roku cena stříbra neustále stoupá a dokonce se vyšplhala na desetileté maximum. Od ledna do konce května zdražilo stříbro o celých deset procent. Pro porovnání přidáváme údaje z roku 2011, kdy jste si mohli unci stříbra pořídit za padesát dolarů. Poté ovšem cena stříbra neustále klesala. Nyní za unci zaplatíte okolo 30 dolarů a dá se předpokládat, že cena stříbra se opět vyšplhá k padesáti dolarům.

Co ovlivňuje vývoj ceny stříbra?

Za klíčové faktory, které ovlivňují vývoj ceny stříbra, můžeme považovat:

  1. poptávku v průmyslu
  2. vývoj amerického dolaru
  3. poměr zlata a stříbra
  4. geopolitickou situace

Průmysl a stříbro

Jak jsme již uvedli výše, stříbro má své využití v průmyslu a mnoho společností se bez něj zkrátka neobejde. Proto je poptávka v průmyslu po stříbru klíčová pro vývoj jeho ceny na burze s cennými kovy. Protože poptávka po stříbru neutuchá a dokonce se předpokládá, že zásoby stříbra v přírodě budou do roku 2035 zcela vyčerpány, počítá se s dalším nárůstem jeho ceny. K tomu musíme přičíst i fakt, že momentálně jsou zásoby stříbra na minimu. Zásadní obrat by ovšem nastal v situaci, kdy by došlo k objevení nových zásob stříbra. Tento scénář rozhodně nelze vyloučit.

Americký dolar a stříbro

Jak spolu souvisí cena stříbra a vývoj amerického dolaru? Je to právě americký dolar, v kterém se cena stříbra uvádí. Proto jsou vývoj amerického dolaru a ceny stříbra úzce propojeny a nelze je od sebe oddělit.

Zlato a stříbro

Další otázka by mohla znít: Jak zlato ovlivňuje cenu stříbra? Odpověď je opět poměrně snadná. Cena obou těchto cenných kovů se totiž odvíjí od takzvaného gold silver ratio (poměr zlata a stříbra). Zjednodušeně se dá říci, že čím je tento poměr vyšší, tím rychleji cena stříbra stoupá a naopak.

Geopolitická situace

Sledujete aktuální dění doma i ve světě? Abyste mohli odhadovat jakým směrem se bude vyvíjet cena stříbra, je praktické mít přehled o geopolitické situaci a bedlivě ji sledovat.

Proč investovat do stříbra?

Máte-li nějaké investice ve stříbru, dobře děláte. Kromě toho, že cena stříbra vzrůstá, je pozitivní zprávou i to, že vlivem inflace stříbro nijak neztrácí na své hodnotě. Než se ovšem do investování zcela ponoříte, zjistěte si co nejvíce informací a pečlivě si nastudujte historický vývoj cen stříbra a zlata a zamyslete se nad faktory, které by na jejich cenu mohly mít zásadní vliv.

Jak vypočítat cenu stříbra za 1 gram?

Protože cena stříbra se uvádí v amerických dolarech za jednu trojskou unci, k zjištění ceny za jeden gram si musíte vypomoci matematikou. Jedna trojská unce se rovná 31,1 gramům. Aktuální cenu stříbra tedy stačí vydělit číslem 31,1, čímž zjistíte, kolik stojí jeden gram. Nezapomínejte ovšem na to, že výsledná částka je uvedena v dolarech.

Zajímáte se o investice do drahých kovů a pravidelně studujete grafy mapující vývoj cen zlata a stříbra? V případě, že se celosvětové zásoby stříbra v následujících deseti až dvaceti letech skutečně vyčerpají, vystřelí to cenu stříbra ještě mnohem výš.

Zdroj textu: www.morningstar.com, www.livemint.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *