Přivýdělek i jinak, než prací: Darujte plazmu, krev nebo třeba vajíčka

Potřebujete si rychle přivydělat, rádi byste zároveň pomohli a nevadí vám se trošku obětovat? Nebojíte se lékařů, jehel a jste zdraví? Zpeněžit můžete vlastní biologický materiál. I když je u nás například prodej orgánů samozřejmě zakázaný, můžete darovat například plazmu, krev, vajíčka nebo sperma. Peníze ale vynesou i třeba vlasy. Kolik za to dostanete a co musíte splňovat, aby to vyšlo? Ne každý je totiž vhodným kandidátem na dárcovství.

Touha pomáhat i vidina finanční kompenzace

Dárci jsou obvykle motivováni zejména touhou pomáhat potřebným, skvělým příkladem je darování krve. Za to se totiž běžně finanční kompenzace nevydává, tedy pokud nedarujete krev v soukromém centru, v nemocnicích za darování krve ale například dostanete stravenku, máte nárok na den volna v práci v den, kdy se odběr koná a také můžete mít výhody na daních.

Některé pojišťovny navíc dárcům pak nabízejí bonusy v podobě odměn na masáže nebo pobyty v lázních. Běžní dárci krve tak chtějí skutečně pomáhat a kvůli jiným výhodám to obvykle nedělají, ale finanční kompenzace pak láká za darování jiného biologického materiálu. Tím je například plazma, ženy pak mohou darovat vajíčka a muži spermie. No a tím už si lze celkem slušně přivydělat.

Darování plazmy

Stejně jako krev, i plazma je nesmírně důležitá a o dárce je obrovský zájem. Pokud se rozhodnete darovat plazmu v soukromém zdravotnickém zařízení, budete mít nárok i na finanční odměnu. Za první odběr, před kterým je nutné absolvovat kontrolní odběry, aby se zjistilo, zda vyhovujete podmínkám a jste vhodnými dárci, se obvykle vyplácí nižší odměna, za každý další odběr to ale bývá okolo sedmi set korun. Darovat plazmu pak můžete každých čtrnáct dní.

Ročně pak můžete absolvovat až šestadvacet odběrů, což už hodí opravdu slušnou sumu. Odběr krevní plazmy je časově náročnější, než například odběr krve, trvá zhruba jednu hodinu. Podmínky pro dárce nejsou nikterak přísné, musíte mít ale více než 50 kilogramů, ale nesmíte vážit více než 130 kilogramů. Den před odběrem se nesmí konzumovat tučná jídla a je třeba dodržovat pitný režim. Zapovězen je i alkohol před odběrem. Vše je samozřejmě přísně kontrolováno.

Darování vajíček

Nejlépe mohou své tělo zpeněžit ženy. Ty, které chtějí pomoci párům, co nemohou počít dítě přirozenou cestou, mohou darovat svá zdravá vajíčka. Tady jde ale o podstatně náročnější proces, který může být i bolestivý, a navíc darování vajíček s sebou nese i značná rizika a možné následky. To všechno je ale kompenzováno vysokou odměnou, která se pohybuje okolo třiceti tisíc korun.

Celý proces začíná podáním žádosti, následují konzultace a kontrolní vyšetření, a je-li žena vybrána, může darovat svá vajíčka. Odběr je prováděn v celkové krátké narkóze, ale před samotným odběrem musí žena brát hormony. Pro tělo je to obrovská zatěžkávací zkouška, navíc ne každá žena vyhovuje požadavkům klinik. Kromě zdravotního stavu mají jednotlivá centra nastavena i vlastní požadavky například na minimální vzdělání či tělesnou hmotnost. I vajíčka se ale dají darovat opakovaně, v tomto případě jde o opravdu výdělečný přivýdělek.

Darování spermatu

To muži, kteří se rozhodnou darovat své spermie, to mají mnohem jednodušší. I když i finanční kompenzace je nižší, mohou si dárci spermatu přijít až na dvacet tisíc korun. Darování spermií s sebou nenese žádná rizika, muž musí opět pouze splňovat dané podmínky a musí mít kvalitní spermie. Dárce nesmí mít žádné genetické onemocnění nebo nesmí být uživatelem drog.

Darování vlasů

Poměrně slušným byznysem je i prodej vlasů. Pokud máte dlouhé a nebarvené vlasy, nechte se ostříhat a vlasy prodejte. Je o ně enormní zájem, z vlasů se pak vyrábějí paruky. Někdo vlasy ale také daruje, z lidských vlasů se totiž vyrábějí hlavně paruky pro onkologicky nemocné pacienty. Délka vlasů by měla být alespoň 30 centimetrů a platí, že čím jsou vlasy světlejší, tím více peněz za ně dostanete. Obvykle se jedná o částky v řádek stokorun až několika tisíc, záleží opět na délce i kvalitě.

Díky darování můžete mít pěkný přivýdělek a navíc vás může těšit pocit, že pomáháte.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *