Převod plateb už za jeden den, a také o víkendech

Bankovní převody jsou sice jednoduchou platební metodou, ale z hlediska doby převodu stále ne tak pohodlnou. Naštěstí se blýská na lepší časy. Nejenom, že převod v rámci stejné banky je dnes realizován v podstatě ihned. Také jsou banky, které garantují, že když od nich odešlete platbu dopoledne, dorazí do druhé banky ještě ten den odpoledne. To ale není jediné plus. V plánu jsou takzvané Okamžité platby.

Co Okamžité platby přinesou?

Jedná se o označení nového projektu, který domluvila Česká národní banka a bankovní asociace. Jeho cílem je bankovní převody ještě zrychlit. Okamžité platby mají přinést zatím nevídanou rychlost převodu, stejně jako to, že převody budou realizovány 24 hodin denně, 365 dní v týdnu. Zmizí tedy problém s tím, že převod mohl prodloužit:

  • Víkend
  • Státní svátek
  • Mimo pracovní doba

Kdy se Okamžité platby spustí?

Přesný termín ještě není stanovený. Mluví se však o roku 2018 – tedy o letošním roce. V plánu je absolvovat testování a ostrou verzi spustit zhruba koncem tohoto roku. Díky tomu by mohla platba z jedné banky do jiné trvat skutečně jenom pár vteřin. A to bez nutnosti využívat různých prioritních a expresních plateb, které si však banky nechávají zaplatit. A to nemalými finančními částkami.

Nezapomínejme na dvě negativa

Okamžité platby však budou mít dvojici negativ. První negativum je to, že bude omezený maximální limit finančních prostředků. Maximální suma, kterou bude možné takto převést, bude činit 400 000 korun českých. Na druhou stranu – běžnému klientovi tato suma vyhovovat určitě bude.

Druhým negativem je to, že záleží jenom na konkrétní bance, zda se do projektu zapojí. Poslední zprávy ukazují, že zájem se zapojit má zhruba třetina bank z celkového počtu těch, které na našem trhu působí. Dá se ale očekávat, že až nastane ostrá fáze daného projektu, tak se rozhodně zapojí i banky další.