Praha se podle HDP stala čtvrtým nejbohatším městem v Evropě

Praha se podle HDP stala čtvrtým nejbohatším městem v Evropě

O hlavním městě České republiky se toho traduje hodně. K dosavadním přezdívkám lze aktuálně přiřadit další – Praha je čtvrtým nejbohatším regionem v EU.

Co je HDP?

S pojmem HDP, neboli hrubým domácím produktem, se setkáváme velmi často. Popisuje totiž peněžní vyjádření celkové hodnoty statků a služeb nově vytvořených v daném období na určitém území. K jeho výpočtu lze použít několik různých způsobů a to konkrétně:

  • produkční metodu
  • výdajovou metodu
  • důchodovou metodu

HDP se často používá k určení toho, jak si vede ekonomika dané země, regionu a podobně.

Zveřejněný výzkum Eurostat

Agentura Eurostat zveřejnila výsledky celoevropského průzkumu, podle kterého se HDP v Praze v roce 2022 oproti poslednímu měření zdvojnásobilo. Právě hodnota HDP slouží jako jedna z věcí, podle které se následně určuje míra blahobytu v dané zemi.

Medailové pozice obsadilo Irsko a Lucembursko

Na první příčce se s hodnotou HDP rovnou 286 % evropského průměru umístilo jižní Irsko. Na druhé příčce s poměrně velkým odstupem Lucembrusku, kde hodnoty HDP dosáhly hodnoty 257 %. Pomyslnou bronzovou medaili by pak získalo střední Irsko. To o celých 10 % zaostalo za Lucemburskem a dosáhlo tak na 247 % HDP.

Hodnoty HDP v Praze? Dvojnásobné oproti evropskému průměru

Zatímco umístění Irska a Lucemburska na tak vysokých příčkách není nijak překvapivé, Prahu na čtvrté příčce čekal asi málokdo. Nemožné se ale stalo skutečným a hodnota HDP v Praze, která se v roce 2022 rovnala 207 % evropského průměru, vystřelila Prahu do čtveřice nejbohatších regionů Evropy.

Proč Irsko, Lucembursko a Praha dosáhly tak vysokých hodnot?

Experti se shodují na tom, že za vysoká čísla vděčí čtyři nejvýše umístěné evropské regiony zejména velkému počtu lidí, kteří do těchto oblastí dojíždějí za prací. Svůj podíl na tom má i fakt, že v těchto lokalitách sídlí velké nadnárodní firmy, jež mají velké obraty a poskytují mnoho pracovních příležitosti.

Praha versus Bratislava

Pokud bychom porovnali data z předchozích výzkumů, zjistili bychom, že Praha v roce 2013 ztrácela oproti Bratislavě. V současné době se ale situace otočila a Praha nechala Bratislavu daleko za sebou. Zatímco si totiž Praha polepšila o téměř padesát procent, Bratislava se dočkala zlepšení o pouhé dvě procenta. I tyto výsledky vypovídají o tom, že se od sebe Česká republika a Slovenská republika neustále oddalují.

Je v Česku skutečně tak blaze?

Je ale hodnota HDP skutečně ukazatelem toho, jak je Česká republika bohatá? Pokud se na výsledky měření agentury Eurostat podíváme zblízka porovnáme ji s hodnotami HDP celé země, zjistíme, že zatímco HDP Prahy je skutečně vyšší než například Berlína, na druhou stranu HDP Německa je mnohem vyšší než HDP Česka.

Porovnání HDP Česka a Německa

Zatímco tedy v Praze je blaze a má úžasně vysoké hodnoty hrubého domácího produktu, další města v České republice si tak dobře nevedou a snižují tak HDP celé země. V Německu je to ale naopak. Přestože Berlín zaostává za Prahou, další německá města dosahují vysokých hodnot a ve finále tak tvoří mnohem zajímavější celek než součet HPD českých měst. Z toho tedy vyplývá, že Praha jakožto region v rámci EU si vede skvěle, ale v porovnání s celkovým hrubým produktem jednotlivých zemí Evropy, Česko ani zdaleka neobsazuje tak dobrých výsledků.

Jak si region Praha povede v dalších letech a zda dojde k dalšímu strmému nárůstu, stagnaci či snad propadu, to samozřejmě můžeme pouze hádat. Nejlepší proto bude počkat si na další výsledky a doufat v to, že budou co nejlepší a Praha si mezi ostatními evropskými regiony bude vést stále stejně dobře.

Zdroj textu: www.czso.cz, ec.europa.eu

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *