Platba mobilem – víte, jak na to?

Mobilní telefon už dávno neslouží jenom k volání, nebo k zasílání SMS zpráv. Jeho funkce se neustále rozšiřují a často ho využijeme v oblastech, o kterých si mnoho lidí myslí, že to není možné. Tou je třeba platba mobilem. Víte, jak na to? Poradíme vám.

Technologie NFC

Možnost platit mobilem je spojena s využíváním technologie, která je označena jako NFC. Jedná se o technologie, která nabídne podobný systém, jako je tomu v případě bezkontaktních platebních karet. Zde je tedy jasné, že váš telefon musí tuto technologii nejprve podporovat. U moderních a dražších přístrojů je to samozřejmostí. Na druhou stranu dodejme, že krok kupředu musí udělat i vaše banka.

A zde nastává možný problém, jelikož to vypadá, že banky zaspaly dobu. Platba mobilem tak může být standardem, ale zatím není. Jedinou bankou, která toto na našem trhu zatím umožní, je ČSOB. Ta v souvislosti s tím vydává i aplikaci NaNakupy. Nutné je pochopitelně mít:

  • Účet u banky
  • Platební kartu
  • Volný zůstatek na účtu

Apple Pay a Android Pay

Pokud nechcete být nutně závislí na své bance, je možné využít jiné alternativy, aby byla platba mobilem realizována. Ani zde to však nevypadá nijak dokonale. Možnost snadno zaplatit tímto způsobem nabízejí dvě varianty, a to Apple Pay a Android Pay. Obě ale mají negativa, která jsou spojena primárně s tím, že se po světě rozšiřují poměrně pomalým tempem. A tak u nás rozhodně ještě nejsou standardem.

Co bezkontaktní nálepka?

Na závěr řešení, které sice není ze segmentu klasického placení mobilem, ale jako možnost ji zmínit můžeme. Jedná se o bezkontaktní nálepku, kterou nalepíte do svého telefonu. Ideálně z vnitřní části vašeho krytu. Potom stačí telefon přiložit k terminálu a zaplatit. I když to vypadá efektně, a okolí si může myslet, že využíváte svůj telefon, reálně platíte svou bezkontaktní kartou.