Nevyznáte se ve výplatní pásce? Poradíme vám

Jste zaměstnanci? Potom každý měsíc dostáváte nejenom výplatu, ale dostáváte také výplatní pásku. Dokument, na kterém jsou uvedeny všechny potřebné informace, které se týkají vaší mzdy. Jak se v ní vyznat?

Jednotlivé dny

Tyto údaje mohou být pro někoho celkem matoucí. Proto se důkladně zaměřte na to, co se o nich píše. Nejčastěji se jednotlivé dny na výplatní pásce dělí takto:

  • Kalendářní dny
  • Pracovní dny
  • Odpracované dny

Prvním označením je celkový počet dní v měsíci a druhým počet všedních, tedy pracovních dní. Tím posledním je informace o tom, kolik dní jste byli reálně v práci – kolik dní jste odpracovali.

Odvody pojištění

Ze mzdy odvádí svou část zaměstnanec, ale také zaměstnavatel. Jedná se o zdravotní pojištění a také sociální pojištění. Na výplatní pásce zjistíte, kolik odvedl zaměstnavatel a také kolik jste odvedli vy. Možná vás překvapí, jak vysoká jsou daná čísla a jak velká je ona superhrubá mzda – tedy základ, ze kterého se následně odvody začínají počítat.

Daně

Nejenom, že je ve výplatní pásce uvedeno, kolik bylo zaplaceno na daních, také se zde mohou objevit informace o nezdanitelných základech, nebo informace o daňovém zvýhodnění. Vás by měl zajímat hlavně základ daně – tedy vaše hrubá mzda. Ta je následně zdaněna sazbou 15 procent a z toho vám vyjde čistý příjem.

Informace o dovolené

Velmi důležité informace. Zjistíte to, na kolik dní dovolené máte nárok, stejně jako zjistíte, kolik jich je vyčerpaných a kolik vám jich zbývá. Také byste se měli dozvědět informace, kolik dní dovolené vám zbývá za předchozí rok, pokud jste nevyčerpali všechnu.

Informace o vaší mzdě

Jsou to fakta, jako je mzda základní, hrubá, ale hlavně ta čistá, která je číslem, které určuje to, kolik peněz reálně dostanete. Když se zaměříte na tuto položku, měla by vám stejná suma přistát na ruce, nebo na vašem účtu.