Ukončení nájemní smlouvy – jak na to?

Bydlíte v nájmu? Pokud ano, a máte v plánu odejít, je třeba to udělat hlavně v souladu se zákonem. Nelze se jenom tak vystěhovat. Nutné je realizovat ukončení nájemní smlouvy. Jak na to? Podívejte se s námi.

Oznamte to majiteli bytu

Primárně je nutné ukončení nájemní smlouvy oznámit majiteli bytu. To lze udělat různými způsoby. Může to být:

  • Doporučeně poštou
  • Osobně
  • Emailem

Forma není zase až tak důležitá. Hlavní je mít důkaz o tom, že jste výpověď podali. Pokud jde o emailovou komunikaci, může stačit odpověď pronajímatele. U osobního jednání je vhodné si nechat podepsat potvrzení.

Pamatujte na výpovědní lhůtu

Tu máte nejenom stanovenou ve smlouvě, ale také ji stanovuje zákon. Cílem je v podstatě chránit obě strany. Je-li vaším cílem okamžité ukončení nájemní smlouvy, je nutné počítat s tím, že vše lze ukončit až po výpovědní lhůtě. Standardem je nyní doba v délce celých 3 kalendářních měsíců. Po tuto dobu zde můžete bydlet a také musíte platit nájem.

Domluva je základ

Komunikujte. Reálně, díky vzájemné domluvě, můžete zákon i obejít. Bude to ku prospěchu obou stran. Můžete za sebe najít náhradu, stejně jako umožníte rychlé uvolnění bytu, pokud si pronajímatel najde nového nájemníka s nástupem ihned. Tím není nutné absolvovat výpovědní lhůtu. Je však jasné, že tento krok je možný jenom v případě, kdy máte s pronajímatelem dobré vztahy.

V úvahu může přicházet i porušení

Pokud pronajímatel neplní své povinnosti plynoucí ze smlouvy, může být ukončení provedeno ihned. Na druhou stranu prokázat dané významné neplnění je celkem těžké. Musí už jít opravdu o velké zanedbávání povinností.

V úvahu může přijít i druhá možnost – nebudete plnit své povinnosti a necháte se vyhodit. V takovém případě však počítejte s tím, že vám propadne složená kauce. Ukončení nájemní smlouvy tedy bude okamžité, ale rozhodně nebude nijak výhodné.