Nejlevnější zákonné pojištění vozidla nemusí nejvýhodnější

Zákonné pojištění vozidel, nazývané také jako povinné ručení, není mezi lidmi nijak zvlášť oblíbené.  Mluvit o tom proč, je asi zcela zbytečné. Už jen slovo „povinné“ napovídá tomu, že jde o věc, kterou za určitých podmínek zkrátka dělat musíte.

Jak funguje zákonné pojištění vozidla

Každý majitel, či spolumajitel motorového vozidla je povinen mít uzavřené toto pojištění. Povinné ručení se vztahuje na veškeré škody, které vaším vozidlem způsobíte. Pojišťovna uhradí všechny následky nehody. Ať už se jedná o poškození cizího vozidla, či jakéhokoli cizího majetku. Uhrazeny jsou také škody způsobené na zdraví.

Pokud půjčíte vozidlo s uzavřeným povinným ručením jiné osobě, a ta způsobí škodu, pojišťovna vše uhradí tak, jako byste vozidlo řídili vy sami. Jediná výjimka neproplacení škody nastává v případě řízení vozidla pod vlivem drog, či jiných omamných látek. Pojišťovna by veškeré peníze, které by za vás zprvu zaplatila, po vás následně vymáhala.

V neposlední řadě byste neměli zapomínat, že zákonné pojištění vozidel nepokrývá škody způsobené na vlastním vozidle. Na takovéto škody se vztahuje pojištění havarijní, které už není ze zákona povinné. Je na každém, zda si ho uzavře, nebo ne.

Kritéria pro výpočet výše povinného ručení

Před samotným uzavřením povinného ručení je dobré mít přehled o tom, kolik takové pojištění stojí. Každá pojišťovna oceňuje své vlastní produkty jinak, takže ceny nabídek se u různých pojišťoven liší.

Existují 4 hlavní kritéria, podle kterých se výše povinného ručení určuje a těmi jsou:

  • Druh vozidla (osobní, nákladní, motocykl, …)
  • Objem motoru vozidla
  • Průběh předchozího pojištění vozidla
  • Účel, pro který vozidlo používáte (vlastní účel, taxi služba, autoškola, …)
  • Některé z pojišťoven přihlížejí při stanovení ceny také na výkonnost a stáří vozidla, bydliště a věk pojistníka apod.

Srovnání nabídek nejlevnějšího povinného ručení

Na internetu naleznete nespočet různých kalkulaček a srovnávačů povinného ručení. Princip je naprosto jednoduchý.  V přednastaveném formuláři vyplníte potřebné informace a následně se vám zobrazí veškeré varianty, které pojišťovny nabízejí.

Čím nižší cena povinného ručení, tím obvykle nižší limity krytí škod pojišťovnou. Z toho vyplývá, že nejlevnější povinné ručení neznamená, že je zároveň nejvýhodnější. Každá pojišťovna nabízí jiné výhody. U některé z pojišťoven zaplatíte například menší položku za platby pojistného, ale naopak za odtah při závadě vozidla, neskutečně velkou sumu peněz. U dalších pojišťoven je to třeba právě naopak. Jiné zase nabízejí různé bonusy či výhody. Je jen na vás, kolik času strávíte hledáním a porovnáváním. Každopádně čím informovanější budete, tím snadněji se budete pro danou nabídku rozhodovat.