Minimální mzda v roce 2018

Proč chodíme do práce? Je to primárně z toho důvodu, že právě díky zaměstnání dostáváme peníze. O tom, kolik to bude, rozhoduje několik věcí:

  • Zaměstnavatel
  • Naše znalosti a pozice
  • Počet odpracovaných hodin

Lehce o tom rozhodují také tuzemské zákony. A to v tom smyslu, že je stanovena minimální mzda. V jaké je výši? Podívejte se.

Jaká musí být minimální mzda v roce 2018?

Zajímáte se o to, o jak velké sumě hovoříme? Možná vás překvapí to, že se jedná o částku celkem velkou. Minimální mzda v roce 2018 činí 12 200 Kč. Pokud se tedy setkáte s inzerátem, kde je nabízena právě mzda minimální, budete dostávat tolik. Pokud jde o práci, která nevyžaduje žádnou kvalifikaci.

Nutno samozřejmě říci, že mluvíme o mzdě, která je takzvaně hrubá. Z ní je tedy ještě nutné zaplatit zákonné daně. Následně se z ní stane čistá mzda, kterou už dostanete buď na účet, nebo třeba na ruku.

Došlo k výraznému zvýšení

Nutno říci, že minimální mzda v roce 2018 prošla výrazným navýšením. O rok dříve, tedy v roce 2017 totiž byla jenom 11 000. Jde tak o jedno z největších skokových navýšení, které se objevilo. Pokud se podíváme i na přepočet na jednu hodinu, tak v roce 2017 to byla částka 66 Kč, zatímco v letošním roce je to suma 73,2 Kč. Zde se vychází z čtyřicetihodinového pracovního týdne.

Záleží na konkrétní profesi

Nutno dodat, že minimální mzda 12 200 Kč se váže k první skupině prací. Tedy k profesím, kde není nutná v podstatě žádná kvalifikace a danou práci může dělat každý. Celkem však existuje osm takových skupin, kde je také minimální mzda jasně stanovena. A i ta byla navýšena. A když jsme zmínili skupinu číslo jedna, podívejme se i na skupinu osm. Zde byla minimální mzda 22 000 Kč a letos byla navýšena na hodnotu 24 400 Kč. Tady už je ale celkem pochopitelné, že jsou třeba znalosti, zkušenosti a jiné kvalifikační předpoklady pro konkrétní vývoj dané práce.