Leasing na auto nebo úvěr?

Plánujete koupi auta, ale nemáte dostatečnou hotovost? Mezi hlavní možnosti financování patří buď finanční leasing na auto, nebo úvěr. Jakou možnost vybrat a v čem konkrétně se jednotlivé varianty liší? Podívejte se.

Jste firma, nebo soukromá osoba?

Pokud jste firma, tedy právnická osoba, nebo jste osoba samostatně výdělečně činná, je možné využít i leasing na auto. Nabídky totiž cílí primárně na podnikatelský segment. V tom osobním jsou spíše výjimečně. Zde je nabízena hlavně alternativa, kterou je operativní leasing. Když jste tedy soukromou osobou, v podstatě se musíte spokojit jenom s tím, že si vezmete klasický úvěr. V tomto je tedy jasno.

Komu auto patří?

Když jde zvolený leasing na auto, tak po celou dobu splácení patří daný automobil leasingové společnosti. Ta je zapsaná jako majitel vozidla a firma nebo podnikatel má roli jenom provozovatele. Až s poslední splátkou dojde k tomu, že může být daný automobil finálně převedený do osobního vlastnictví. Pokud jde o úvěr na auto, tak zde se majitelem vozu obvykle stává hned konkrétní osoba. Nutno ale připomenout, že v některých případech je nutné nechat technický průkaz uložený u poskytovatele úvěru.

Jak je to s výhodností?

Roli hraje hlavně to, kdo leasing nebo úvěr poskytuje. Obecně ale platí, že z hlediska úrokových sazeb může být výhodnější úvěr. Na druhou stranu jeho součástí jsou i povinné pojistky, které mohou být podstatně dražší, než ty které byste uzavřeli jako majitelé vozidla. K oběma úvěrům se může, ale nemusí vázat různorodá akontace.

Pro jaké vozy?

Jak leasing, tak i úvěr je spojený s možností financovat v podstatě jakékoliv osobní vozy. Nehraje roli ani automobilka, ani ty. Financovat lze pochopitelně jak automobily nové, tak není problémem ani financování automobilů ojetých. A to různého stáří. V některých případech však může být omezením maximální pořizovací cena vozu.