Letos se dovolená prodraží: Jak si ji naplánovat, když máte omezený rozpočet?

Inflace, rostoucí ceny a s tím související někdy až neúnosná situace mnoha rodin. Jenže děti mají prázdniny – a také dospělí si potřebují na chvíli odpočinout. Dovolená ale letos není rozhodně pro každého, i když mnoho lidí se jí vzdát nechce. Jak si ji naplánovat, aby vás to finančně nezničilo? Kam letos vyrazit a za jakých podmínek?

Zahraniční destinace nebo tuzemská dovolená?

Chcete vyrazit do zahraničí? Pak počítejte s tím, že se vám prodraží hlavně doprava. I když lze najít i výhodnější nabídky, kdy se cesta vlakem či letadlem může vyplatit, pokud chcete jet autem, kvůli rostoucím cenám paliva se vám to rozhodně moc nevyplatí. I proto je lepší volit letos tuzemskou dovolenou. A celá řada lidí to tak také dělá. Co se týče samotných cen služeb nebo potravin, budete na tom pravděpodobně stejně u nás, tak jako v oblíbeném Chorvatsku.

Pokud si ale zahraničí odpustit nechcete, hledejte co nejvýhodnější nabídky. Last minute zájezdy se mohou vyplatit, pokud vám nevadí, že nebudete mít dovolenou naplánovanou delší dobu dopředu. Ale pozor, doba je jaká je – a i v tomto případě musíte dneska hodně srovnávat nejrůznější nabídky.

Jaké volit ubytování

Otázkou zůstává i volba ubytování. Pokud netrváte na tom, že vyrazíte přes cestovní kancelář, je vždy lepší hledat vhodné ubytování na vlastní pěst. Hotely a penziony jsou vždy cenově náročnější variantou, ale můžete se spokojit i s ubytováním v nějakém soukromém apartmánu nebo zvolte rovnou kemp. Nejlevnější to samozřejmě budete mít ve vlastním karavanu, nebo pokud si vezmete stan. Za ten v kempu u nás ale i v zahraničí zaplatíte nejméně peněz – a pro děti to může být i krásné dobrodružství.

Co si vzít s sebou

A co si přibalit s sebou do kufru? Držte se rady – co můžete, berte z domova. Je jedno, zda budete v zahraničí nebo v nějakém turistickém ráji u nás. Ceny se vždy oproti běžným obchodům značně liší. Tam, kde je hodně turistů, je všechno mnohonásobně dražší. Pokud na místě nebudete mít možnost zajet si nakoupit do většího supermarketu, mějte raději všechno s sebou. Hlavně potřeby pro děti, hygienické potřeby, opalovací krémy a podobně.

No a samozřejmě je vždy lepší, když se budete stravovat sami, uvaříte si nebo i předplatíte polopenzi. Jakmile se budete každý den stravovat v restauracích, určitě se prohnete.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *