Fixace hypotéky: Jakou fixaci zvolit v dnešní době, kdy hypotéky prochází tak nepříznivými změnami?

Kdo chce dneska získat hypotéku, pořádně se u toho zapotí. Nejde totiž jen o to, že úroková sazba rychle roste, ale hypotéky prošly i další změnou a jsou nyní nastavena nová pravidla. To ztěžuje žádost o hypotéku a mnoho lidí tak na ni ani nedosáhne. Pokud se vám ale přeci jen podaří vysněnou hypotéku získat, hodně popřemýšlejte o tom, jakou zvolíte fixaci.

Co je fixace a proč je tak důležitá

Fixací se myslí fixace úrokové sazby. V době, kdy jsou úrokové sazby u hypoték nízké, se samozřejmě vyplatí okamžitě sáhnout, po co nejdelší fixaci. Jakmile totiž dojde k navýšení úrokových sazeb, nijak vás to neohrozí a změnu nepocítíte. Vždy, když je hypotéka uzavírána je třeba zvážit délku fixace, a to podle toho, jak se trh mění a jaké změny se případně předpovídají.

Ten, kdo si bral hypotéku v minulých letech, tedy ještě s přijatelnými úroky, které se pohybovaly někde na 2,6 procentech, má dnes vyhráno. Naopak těm, kterým fixace v letošním roce skončila, to mají o poznání těžší. Musí počítat s navýšením splátek až o několik tisícovek měsíčně.

Na jak dlouho fixovat nyní?

Nejčastěji se úroková sazba fixuje na 1, 3, 5, 10 nebo 15 let. Výjimečně se lze domluvit i na jinak dlouhé fixaci. Nejdelší dobu fixace by si dnes zvolit asi jen málokdo, protože podmínky pro hypotéky nejsou dobré a úroky stouply až na 5 procent a více. Pokud si tedy v letošním roce plánujete vzít hypotéku, zafixujte si úroky pouze na jeden rok, maximálně na tři roky.

Do budoucna se totiž dá předpokládat, že úroky zase o něco klesnou, i když to nemusí být nijak výrazný pokles. Když si ale vezmeme výší měsíčních splátek, je každý, a to i minimální pokles výhrou a rozdíl je znát.

Máte i jinou možnost

Možnost fixovat výší úroků volí nejvíce žadatelů o hypotéku, ale není to zdaleka jediná možnost. Variabilní úroková sazba, takzvaně plovoucí, se pohybuje, a tak se může měnit i několikrát do roka, a to podle aktuálních podmínek na finančním trhu.

Jestliže ale nemáte velkou finanční rezervu, budete jistě rádi, když budete mít jasně danou výši měsíčních splátek a nebudete se muset děsit toho, co finanční trh přinese v dalším měsíci.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *