Kdy a kam vyrazit na dovolenou? 12 skvělých tipů aneb každé roční období má své kouzlo

Dovolená je utrpení jen pro workoholiky, ostatním přináší skvělé osvěžení těla i duše. Ať už toužíte po exotice, poznávání nových kultur, nebo jen po klidu a pohodě, inspirace pro každé roční období se vždy hodí. Někdy ani není potřeba jezdit daleko – nezapomenutelné zážitky mohou čekat za humny. A kdy na dovolenou vyrazit? To záleží na vás. Jisté ale je, že mimo sezónu vás vyjde levněji.

Jaro

Praha je úžasné město plné historie, kultury a aktivit, jaro navíc české metropoli neskonale sluší. Notebook nechejte klidně doma, stejně byste neměli čas ani potřebu jej zapínat. Navštivte Staré Město a Pražský hrad, pak se vydejte na Petřín nebo obdivovat zámek v Průhonicích s jeho kvetoucím parkem. A díky pestré nabídce divadel či barů se nudit jistě nebudete ani večer.

Maroko láká sluncem i pestrostí – projděte se po tržištích v Marrákeši, užijte si pláže v Agadiru nebo se vydejte na výlet do pouště či za krásami paláců. Vzpomínat budete na tuto zemi ještě dlouho.

Šumava je krásná a hned tak se neomrzí. Divoká příroda v jarním rozkvětu působí na duši jako balzám a zkrátka nepřijde ani tělo: pro turistiku či projížďky na kolech bylo toto místo prostě stvořeno.

Léto

Chorvatsko pro Čechy znamená snadno dosažitelné pláže, slunce a moře i s jeho lahodnými plody. Není divu, že se u našinců těší velké oblibě, zvláště pak lokality Dubrovník, Split nebo ostrov Hvar.

Thajsko nadchne nejen ty, kteří propadli jeho kuchyni, na své si přijdou i milovníci slunečních paprsků. Na plážích Krabi nebo Phuketu si skvěle odpočinete a pak můžete vyrazit na výlet do deštného pralesa.

Sardinie – to jsou především pláže, poklidné okolí a skvělé pokrmy z darů moře. Navštivte město Alghero nebo se vydejte na výlet do hor, odnesete si krásné vzpomínky i fotografie.

Podzim

Itálie není z České republiky daleko – a Benátky, Florencie nebo Janov jsou v pestrých barvách podzimu okouzlující. Ochutnejte italskou kávu i kuchyni a užijte si poznávání místní historie a kultury.

Hongkong je moderní čínské město plné úžasných staveb, parků a vynikající kuchyně. Navštívit můžete například horu Victoria Peak nebo Temple Street Night Market.

Polsko není daleko a rozhodně má co nabídnout. Národní park v Pieninách je jedním z mnoha míst, které možná budete našim sousedům závidět. Toto pohoří s nedotčenou přírodou, kterou se vápencovými roklemi klikatí řeka Dunajec, září na podzim okouzlující paletou barev.

Zima

Andorra je na zimní dovolenou ideální. Tato malá země mezi Francií a Španělskem okouzlí hlavně vyznavače aktivní dovolené, je totiž plná lyžařských a snowboardových středisek. Zajímavostí je, že Andorra nemá letiště ani železnici.

Bali vám zimu zpestří jako máloco. Tento ostrov je plný nádherných pláží, hinduistických chrámů a tropické přírody. Kulturním centrem Bali je Ubud a jedno z hlavních letovisek nese jméno Nusa Dua.

Polsko už jsme zmiňovali, ale Zakopané nejde v souvislosti se zimní dovolenou vynechat. Je to nejznámější polské lyžařské středisko, které nabízí také mnoho možností pro spa a wellness.

Při plánování dovolené hrají roli potřeby a zájmy všech zúčastněných, jen tak lze vybrat ideální destinaci. V potaz je potřeba brát také fakt, že sezona může ovlivnit cenu a dostupnost ubytování – rozpočet mívá neomezený jen málokdo. Ale i krátká a skromná dovolená může být nabitá zážitky.

Zdroj obrázku: Shutterstock

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *