Spoření

Kam uložit volné peníze: Zkuste termínovaný vklad

Jestli máte na svém účtu volné peníze a nevíte, kam je uložit, zkuste si založit termínovaný vklad. Termínované vklady patří mezi konzervativní způsoby, jak na krátkou i dlouhou dobu bezpečně uložit peníze.

Stále si drží svou popularitu díky snadnému založení a vedení. V současné době na ně banky lákají také zajímavým úrokem. Přečtěte si, jaké výhody termínovaný vklad nabízí, jaké jsou podmínky založení a co dělat v případě, že potřebujete peníze předčasně vybrat.

Výhody termínovaného vkladu

Termínovaný vklad patří mezi druhy spoření a v současné době nabízí zajímavé zhodnocení volných peněz.

Hodí se v případě, že jste získali nebo nastřádali větší finanční obnos a nemáte pro něj aktuálně žádné využití. Zároveň chcete peníze bezpečně uložit na předem sjednanou dobu a s jasným výnosem.

Mezi hlavní výhody termínovaného vkladu patří:

  • Bezpečnost – všechny vklady na termínovaných vkladech jsou ze zákona pojištěné až do výše 100 000 EUR.
  • Garantovaný výnos – úroková sazba se během trvání vkladu nemůže změnit. Díky tomu si snadno spočítáte, kolik v den splatnosti vkladu získáte peněz.
  • Založení i vedení zdarma – za termínovaný vklad neplatíte žádné poplatky. Založení i vedení máte zdarma.

Jak se termínovaný vklad úročí

Termínovaný vklad se zakládá vždy na předem sjednanou dobu. Banky často nabízí krátkodobé termínované vklady na 1–12 měsíců. Peníze ale na termínovaný vklad můžete u některých bank uložit i na delší dobu, klidně na pět let.

Úroková sazba se většinou také liší podle toho, na jak dlouho peníze na účet vložíte. Neplatí ale, že čím delší doba uložení, tím vyšší úrok. Před založením vkladu si proto vždy zkontrolujte, jakou sazbou se vklady úročí.

Banka vám pak tuto úrokovou sazbu garantuje po celou dobu trvání vkladu.

Na termínovaném vkladu se úroky připisují v den splatnosti. Na rozdíl od spořicího účtu, kde se úroky postupně připisují každý měsíc.

Pokud si na termínovaný vklad vložíte například 100 000 Kč na dobu jednoho roku s úrokovou sazbou 5 % p.a., připíše vám banka na konci trvání vkladu úrok ve výši 4 250 Kč.

Na výnosy z úroků se totiž vztahuje srážková daň ve výši 15 %. Tu ale nikde sami odvádět nemusíte. Banka vám připíše na účet už zdaněný úrok.

Jaké jsou podmínky založení termínovaného vkladu

Každá banka si stanovuje své podmínky pro založení termínovaného vkladu. Většina bank ale požaduje minimální vklad v různé výši. Může to být 5 000 Kč, ale klidně i milion. Záleží na bance, jaké si stanoví podmínky.

Některé vám založí termínovaný vklad jen v případě, že už u nich máte sjednaný jiný účet. Případně vám mohou za další produkty nabídnout výhodnější úrokovou sazbu.

Při zakládání termínovaného vkladu si také zkontrolujte maximální výši vkladu. Některé banky nezavádí žádný limit, jiné vklady úročí jen do určité částky.  

Věděli jste, že termínovaný vklad najdete někdy také pod názvem vkladový účet? Jde ale o stejný typ spoření, kdy peníze ukládáte na účet na předem sjednanou dobu.

Jak na výběr mimo den splatnosti

Pokud se rozhodnete peníze uložit na termínovaný vklad, počítejte s tím, že si na peníze po celou dobu trvání vkladu u většiny bank „nesáhnete“. Tím se termínované vklady liší například od spořicích účtů. Na klasickém „spořáku“ můžete s penězi libovolně nakládat. Ukládat je nebo vybírat podle toho, jak zrovna potřebujete.

U termínovaného vkladu jsou ale peníze na účtu uložené bez možnosti s nimi volně disponovat. Díky tomu většinou dostanete vyšší úrok než na spořicím účtu. Nese to s sebou ale také určitá omezení, která před založením vkladu zvažte.

Některé banky vám neumožní vybrat z termínovaného vkladu žádnou částku. Jiné ano, ale negativně to ovlivní úročení vkladu. Případně si za to banka naúčtuje poplatek.

Například u České spořitelny si ale můžete zdarma vybrat až 25 % z uložených peněz mimo den splatnosti, aniž by to jakkoli ovlivnilo úročení vkladu. Takový výběr můžete provést jednou za dobu trvání vkladu.

Než se rozhodnete termínovaný vklad založit, projděte si všechny podmínky, minimální výši vkladu i limit zůstatku a případné poplatky za předčasný výběr.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *