Jídlo: Jak na něm ušetřit, když neustále zdražuje?

Inflace nás začíná drtit a ze všech stran slyšíme v posledních dnech to stejné. Musíme se uskromnit a čekají nás těžké časy, zdražovat totiž bude naprosto všechno, a to o dost. Také vás to děsí? Pokud se naučíte šetřit na jídle, nemusí! Jak to ale udělat, když jíst potřebujeme a jídlo patří k největším měsíčním výdajům každé rodiny?

Trošku jiný standart

Byli jste zvyklí zajít si s rodinou o víkendu do restaurace, nebo když jste náhodou nestihli uvařit či se vám nechtělo, jídlo jste si prostě objednali až domů? Pokud chcete ušetřit, na tohle musíte zapomenout. Ne úplně, ale určitě to musíte omezit. Ano, jídlo z restaurací je totiž předražené – a tento luxus si asi nějakou dobu bude muset většina z nás odpustit.

Pokud už chcete do restaurace zajít, dobře si ji vyberte. Hodí se zajít na obědové menu, kde máte k hlavnímu jídlu i polévku za výhodnější cenu. Na restaurační zařízení se ale dívejte jako na něco, co si můžete dopřát jen za odměnu. Raději se odhodlejte a uvařte si doma. Je to mnohonásobně levnější a mnohdy i chutnější.

Jako za našich babiček

Víte, jak to dělaly kdysi naše babičky, které musely z mála uvařit pro celou početnou rodinu? Měly zahrádku, kde si pěstovaly vlastní ovoce a zeleninu, zavařovaly pak kompoty a dělaly marmelády, měly i vlastní bylinky. I když nemáte zahradu, nevadí.

Rajčata či papriky si vypěstujete i doma na parapetu či na balkoně, stejně tak jako můžete mít truhlíky s bylinkami. V době sezony, kdy roste ovoce a zelenina, navíc můžete navštívit ovocné sady a pole, kde si sami a za pár korun můžete plodiny natrhat, a pak je doma zpracovat. Inu, i takhle po staru se dá skvěle ušetřit.

Po slevách se vyplatí jít

A i když jste se doposud vyhýbali tomu, abyste s letáky v ruce obráželi hypermarkety, teď nastala doba, kdy to bude muset dělat většina z nás. Pokud to jde, využívejte i věrnostních kartiček v jednotlivých obchodech, i tak totiž můžete ušetřit. Není na škodu občas se podívat, kde co mají a jak se ceny od sebe liší. Naučte se kupovat výhodná rodinná balení – z nich pak doma vařte, a to klidně i do předu. Jídlo se dá přece zamrazit.

Tuhle dobu budeme muset nějak přečkat, kdo se naučí dobře počítat a plánovat, na jídle může ušetřit, a nakonec ani to zdražování nebude tolik bolet.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *