Jaké jsou poplatky za výběr z bankomatu?

Platební karty dnes nemusíme využívat jenom k placení, ale také při výběru z bankomatu. A právě v tu chvíli by nás měly zajímat poplatky. Podívejme se na to, jaké mohou existovat a jak zajistit, abychom platili co možná nejmenší.

Výběr u vlastní banky

U většiny bank, v závislosti na účtu nebo balíčku obvykle platí, že výběr z bankomatu vlastní banky je zcela zdarma. A to buď úplně neomezeně, nebo s ohledem na určitý počet konkrétních výběrů. Pokud se podíváme na trojici bank, který to právě takto má, je to:

  • Air Bank
  • Raiffeisenbank
  • Fio banka

Výběr u cizí banky

Zde už to může být složitější, jelikož ne každá banka dovoluje vybrat si bezplatně z jakéhokoliv bankomatu. Jednou z nejznámějších, která to dovoluje, je třeba již zmíněná Raiffeisenbank. Zapomínat ale nesmíme ani na jednu menší, která také umožní vybrat si v rámci České republiky zdarma u jakéhokoliv bankomatu. A tou bankou je Equa bank.

A jak je to u ostatních? Někde máte k dispozici různé balíčky s určitým objemem bezplatných výběrů u cizí banky, pokud splníte podmínky. Je to třeba Air Bank u velkého účtu, nebo Fio banka, pokud se rozhodnete platit kartou. Kde tuto možnost nemáte, počítejte s poplatkem v řádu několika desítek korun.

Výběr v zahraničí

Dnes je stále více doporučováno brát si do zahraničí kartu, než hotovost. Jak pro možnost snadného placení, tak i pro výběr z bankomatu, který může být výhodnější, než klasické směny za kurzy ve směnárně. Když se podíváme na tyto poplatky za výběr z bankomatů v zahraničí, tak většinou začínají na desítkách korun, a končí i na stokorunách. Roli zde hraje jak konkrétní země a tedy i světadíl, tak i konkrétní banka. U těch velkých, které totiž mají i zahraniční pobočku, je možné vybrat si podstatně výhodněji, než u těch jiných. I na toto je dobré hledět, pokud vás poplatky spojené s výběrem zajímají.