Jaké dostáváte stravenky? S některými zaplatíte všude, s jinými málokde

Stravenky s námi jsou již notnou řádku let a pro mnoho lidí znamenají zásadní zdroj financí pro běžné nákupy potravin nebo obědy. Ovšem ne všechny druhy stravenek se dají použít při návštěvě kterékoli restaurace nebo obchodu. Jak to tedy s papírovými stravenkami vlastně je a podle čeho můžete předem zjistit, kde s nimi ve vašem okolí platit lze? To se dozvíte během čtení tohoto článku.

Které společnosti u nás stravenky poskytují?

Papírové stravenky, které nám poskytují zaměstnavatelé, se na českém trhu vyskytují pouze od 4 společností:

  • Edenred CZ – Ticket Restaurant (cenové rozpětí 20 až 120 Kč)
  • Lidl stravenky – Naše stravenka (cenové rozpětí 30 až 130 Kč)
  • Up Česká republika – Cheque Dejeuner (cenové rozpětí od 1 Kč neomezeně)
  • Sodexo Pass ČR – Gastro Pass (cenové rozpětí 30 až 110 Kč)

S každým druhem stravenky se samozřejmě liší i možnosti, kde s nimi můžete zaplatit. Kupříkladu Naše stravenka slouží pro nákupy v Lidlu a Kauflandu, ovšem v jiných řetězcích už s ní zaplatit nemůžete. Jak se tedy se ve stravenkách vyznat? Ke zjištění těchto informací ovšem nemusíte obcházet jednotlivé podniky a ptát se, jestli zrovna ty vaše stravenky vezmou. Stačí si jednoduše najít příslušné internetové portály daných společností, které poskytují možnost vyhledávání. To znamená, že stačí zadat město nebo oblast, ve které se nacházíte a aplikace vám následně ukáže, kde se stravenkou můžete zaplatit.

Na stravenky i tak nekoupíte vše

I když stravenky v daném obchodě přijmou, stejně se nedají uplatnit na všechno. Není žádným tajemstvím, že slouží výhradně pro účely stravování, takže se využívají na nákup potravin. Nelze s nimi tedy zakoupit tabákové výrobky, alkohol nebo například drogistické zboží. Systém pokladen platbu ve stravenkách za takové položky nepřijme, proto je třeba nákup rozdělit.

Dále se také často stává, že má obchodník jasně stanovený počet stravenek na jeden nákup, takže kupříkladu nemůžete uplatnit pět stravenek najednou. Na stravenky se pak také většinou nevracejí peníze zpátky. Z jejich dobré vůle můžete počítat maximálně s pěti nebo deseti korunami. Ani to ovšem není příliš častým jevem.